Lada dzień mieszkańcy Katowic będą mogli korzystać z dwóch nowych parków

Park przy ul Wantuły

Redakcja

8 kwietnia 2024

Zakończyły się prace budowlane w parku przy ul. Wantuły w Katowicach. Obecnie trwają odbiory. Mieszkańcy południowych dzielnic miasta już w tym tygodniu będą mogli korzystać z nowego miejsca wypoczynku. W trakcie odbiorów jest także inwestycja dotycząca utworzenia nowego parku na pograniczu Bogucic i Dąbrówki Małej. Jeśli te przebiegną pomyślnie park zostanie udostępniony mieszkańcom lada dzień. 

Park przy ul. Wantuły

Park przy ul. Wantuły znajduje się na południu Katowic – we wschodniej części dzielnicy Kostuchna. Wzdłuż zachodniej granicy parku biegnie ciek Malownik, który jest dopływem rzeki Mlecznej. Znajduje się tu również niewielki staw o głębokości ok. 1 m. Koszt inwestycji to ponad 5,4 mln zł. Park ma powierzchnię prawie 34 tys. m2.

Rozrywka dla dzieci

Najmłodsi zyskali w parku ciekawe miejsca do zabawy – jest np. wielofunkcyjny domek wyposażony m.in. w siatkę wspinaczkową, zjeżdżalnię, drabinkę i most linowy. Oprócz tego jest huśtawka – tzw. bocianie gniazdo. Zestaw do ćwiczeń, składający się z mostku łańcuchowego, lin do wspinaczki, rączek do podciągania czy mostku do przechodzenia liną pozwala dzieciom na ćwiczenie zdolności motorycznych i koordynacji. Dodatkowo dostępny jest rowerek-bujak na sprężynie, a także hamaki do odpoczynku.

Odpoczynek dla starszych

Podczas spaceru mieszkańcy mogą skorzystać z leżaków, a także ławek. W parku są też trzy typy altan z miejscem na organizację grilla. Ciekawym miejscem jest punkt obserwacyjny - drewniana konstrukcja jest zadaszona, a sama czatownia jest elementem ścieżki przyrodniczej, na której znajdują się też hotele dla owadów, karmniki, budki lęgowe oraz gra edukacyjna „Kostki wiedzy", która prezentuje różne gatunki drzew, ptaków, ssaków, owadów i roślin.

Nowe drzewa

Park przy ul. Wantuły był dotychczas nieurządzonym terenem zielonym, dziko porośniętym drzewami i krzewami. Dzięki rewitalizacji tego miejsca zasadzono nowe drzewa – m.in. buki pospolite, dęby szypułkowe, dęby błotne, graby pospolite. Oprócz tego pojawiły się 373 krzewy i pnącza, a także aż 7,5 tys. m2 traw. Mieszkańcy mogą także podziwiać łąki kwietne, łąkę trawiastą i zieleń przywodną. W całym parku zainstalowano 13 konstrukcji, które będą porośnięte roślinami pnącymi – m.in. odgradzają one otwarty plac zabaw i plac ćwiczeń, a teren parku jest oddzielony od sąsiadującej zabudowy jednorodzinnej zielenią izolacyjną.

Park na pograniczu Bogucic i Dąbrówki Małej

Na terenie parku u zbiegu ulic Leopolda i Wiertniczej rozmieszczonych jest kilkanaście ławek, na których można odpocząć. Natomiast dla dzieci przygotowano dodatkowo hamaki. Nowe zagospodarowanie parku daje też możliwość zorganizowania grilla w strefie relaksu, a chętni mogą zagrać w szachy na zamontowanej na stoliku tarczy.

Park stanowi swoistą zieloną przystań wśród okolicznych zabudowań i biegnących w pobliżu dróg. Rośliny, które zasadzono, nawiązują do naturalnych zbiorowisk, które się w tym miejscu znajdowały. W niektórych punktach uzupełniono roślinność, aby podkreślić charakter miejsca. Z drzew zasadzone zostały brzozy, buki, czereśnie, klony i wierzby. Po południowej stronie parku, wzdłuż alei głównej zaprojektowano szpaler lip drobnolistnych. Drzewa stanowią jednocześnie naturalną granicę oddzielającą park od sąsiednich działek. 

Miejsce dla owadów i ptaków

Jednym z elementów, które mieszkańcy mają do dyspozycji, są platformy widokowe do obserwacji ptaków. Na terenie parku zamontowano również budki lęgowe dla różnych gatunków – sikorek, wróbli, szpaków, dudków, kowalików i innych dziuplaków oraz karmniki. Oprócz tego są tu tzw. hotele dla owadów, a także domek dla jeży.

Przestrzeń dla najmłodszych

Nowo powstały park ma być miejscem, w którym dzieci będą chętnie spędzały czas. W tym celu zamontowano dla nich różne urządzenia do zabawy. Są to m.in. specjalny tor przeszkód z drążkami, szczudłami, linami i słupkami do balansowania i wspinania się. Na miejscu dostępny jest również zestaw belek ułożonych w kształt piramidy, który pozwala na wykonywanie ćwiczeń motorycznych, a także rozwija kreatywne myślenie i zdolności poznawcze.

Wśród pozostałych urządzeń zabawowych do dyspozycji dzieci są również m.in. talerz obrotowy, karuzela, równoważnia i huśtawki. Dla starszych dzieci jest zestaw ze zjeżdżalnią, wzbogaconą o platformy na różnych wysokościach, siatka do wspinaczki, liny do balansowania, rura strażacka i poręcze do podciągania się. Zamontowany został również domek z oknami, werandą, stolikami i siedziskami.

Aktywność na świeżym powietrzu

Natomiast dla zainteresowanych aktywnym wypoczynkiem powstała strefa workout. Wśród urządzeń zamontowanych w tej strefie można wymienić chociażby zestaw składający się z kilku modułów – zawierający drążki do podciągania, drabinki poziome i pionowe czy ławkę treningową. Pozwalają one na wykonanie treningu różnych partii mięśni. W parku zamontowano również stojaki rowerowe, przy których użytkownicy jednośladów mogą zostawić swój sprzęt.

Park na pograniczu Bogucic i Dąbrówki Małej

powiązane artykuły:

Budzet obywatelski katowic
Lokalne 7 kwietnia 2024

Już po raz jedenasty katowiczanie mogą zgłaszać swoje propozycje zadań do zrealizowania w

Gabinety leśnej terapii
Lokalne 4 kwietnia 2024

Chociaż zlokalizowane są w samym centrum Katowic, to można się w nich poczuć niczym w pra

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

26 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.1µg/m3 PM2.5: 4.5µg/m3