Ktoś porzucił w lesie na terenie Sosnowca kilkaset kilogramów spleśniałego chleba

Whats App Image 2024 02 26 at 10 25 53

Redakcja

27 lutego 2024

Leśnicy zabezpieczyli na terenie Sosnowca kilkaset kilogramów spleśniałego, krojonego chleba. To ewidentna próba zaoszczędzenia przez sprawców na utylizacji zepsutej żywności. Straż leśna sprawdza foto pułapki i system monitoringu, aby wykryć winnych. Tymczasem pieczywo w trosce o leśne zwierzęta, w trybie pilnym zostało przez leśniczego zabrane z lasu i trafi do zniszczenia.

- Na razie nie znamy kosztów, jakie będziemy musieli ponieść w związku z koniecznością zniszczenia spleśniałego chleba. Jednak bez względu na cenę, musieliśmy działać szybko, bo życie i zdrowie zwierząt leśnych, które już zaczęły zjadać porzucone pieczywo, jest nie do oszacowania – mówi Grzegorz Cekus, nadleśniczy Nadleśnictwa Siewierz.

Chleb został porzucony w lesie na placu po gajówce w bliskim sąsiedztwie osiedla w okolicach ul. Wileńska/Łukasiewicza w Sosnowcu. Takie działanie, to wprost zachęcanie zwierząt do przebywania w pobliżu domów i zajmowania terenu osiedli na swoje żerowiska co sprawia, że w krótkim czasie stają się stałym elementem miejskiego krajobrazu nie bojąc się i nie stroniąc od ludzi.

- Trudno mi zrozumieć sprawców, którzy musieli mieć świadomość, że porzucając zatrutą żywność w lesie mogą doprowadzić do śmierci wielu zwierząt. Aby popakować w worki porzucony chleb, musiałem odgonić spore stado dzików. Ile go już zjadły przed interwencją – trudno oszacować – nie kryje wzburzenia leśniczy Wiktor Krychowski.

Nawet niewielkie ilości zarodników pleśni w żywności są niebezpieczne. Zawierają miotoksynę, która ma tendencję do gromadzenia się w organizmie. Zatrucie pokarmowe, to tylko drobny początkowy problem. W najgorszych przypadkach nieodwracalnemu uszkodzeniu ulega wątroba. Nagromadzenie miotoksyn zarówno u zwierząt jak i ludzi prowadzi do mutacji komórek i w efekcie do choroby nowotworowej.

Tylko w ubiegłym roku Leśnicy Nadleśnictwa Siewierz wywieźliśmy z lasu i poddali utylizacji 271 metrów sześć. Śmieci wyciągniętych z lasu.

powiązane artykuły:

Zolwie blotne 1
#EkoSilesia 25 maja 2022

Stado żółwi błotnych w zbiorniku przy Nadleśnictwie Siewierz powiększyło się o kolejne dwa osobniki.

Rezerwat przyrody w kochanowicach
Lokalne 14 lutego 2024

27 lutego wejdzie w życie zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Śro

Las zagórski
Lokalne 20 lutego 2024

Ponad 14 ha Lasu Zagórskiego ze stawami Herbatka i Cioch będzie objęte ochroną. Trwają uz

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.1µg/m3 PM2.5: 4.6µg/m3