Kto zniszczył fortepian w Katowicach? Policja publikuje nagranie [WIDEO]

Fortepian

Redakcja

12 stycznia 2022

Policja poszukuje podejrzanych o zniszczenie fortepianu, który stanął przy ul. Stawowej. Do zdarzenia doszło 1 stycznia.

Miasto Katowice w ramach działań jako Miasto Kreatywne UNESCO w dziedzinie muzyki postanowiło zakupić 3 fortepiany, na których może zagrać każdy! Trzy instrumenty Cadenza pojawiły się na Placu Kwiatowym, przy ul. Stawowej, a trzeci stanie w Parku Zadole przy tężni solankowej. 

- Instrumenty są całoroczne, dostosowane do umieszczania na zewnątrz dzięki konstrukcji ze stali nierdzewnej i betonu architektonicznego oraz hermetycznej klawiaturze. Jest to zabezpieczenie przeciwko różnym warunkom atmosferycznym, jak również ewentualnym aktom wandalizmu – mówi Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji.

Całoroczny fortepian zewnętrzny Cadenza jest niezwykle trwały i odporny na warunki atmosferyczne. Fortepian działa przy temperaturach od - 20 do + 50 stopni Celsjusza i jest wodoodporny. Waga instrumentu to 500 kg, a ławki przy nim 30 kg. Model wybrany przez Katowice posiada dedykowaną aplikację do sterowania cyfrowym systemem zarządzania i śledzenia aktywności. Istnieje możliwość podłączenia dodatkowego nagłośnienia oraz innych instrumentów. – Oprócz udostępnienia mieszkańcom instrumentu, będziemy go także wykorzystywać do działań promocyjnych miasta – dodaje naczelnik. Zakup instrumentów, jak również aktywności zaplanowane z ich wykorzystaniem realizuje wydział promocji oraz Instytucja Kultury Miasto Ogrodów im. Krystyny Bochenek

Niestety już 1 stycznia zniszczono fortepian, który stanął przy ul. Stawowej. Podejrzani to trzech mężczyzn. Policja, którą zawiadomił Urząd Miasta, poszukuje sprawców. Liczy na pomoc świadków i pozostałych mieszkańców miasta. Dlatego opublikowano nagranie z monitoringu, które zarejestrowało akt zniszczenia fortepianu. Wartość strat oszacowano na kwotę 6 tys. złotych

Świadkowie zdarzenia, osoby mogące rozpoznać osoby lub posiadające jakiekolwiek informacje mogące przyczynić się do ustalenia ich tożsamości, proszone są o kontakt z policjantami z VI komisariatu pod nr telefonu 47 85 138 50 lub pod adresem e-mail: kp6@katowice.ka.policja.gov.pl - informuje policja w Katowicach i dodaje, że gwarantuje anonimowość. 

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 22.6µg/m3 PM2.5: 18.2µg/m3