Kto będzie rządził w Jaworzu? Radni wskazują na dotychczasową zastępczynię

345472040 1175833666415857 3514883296741424129 n 1
Kastelik

Szymon Kastelik

2 czerwca, 2023

Dzisiaj ostatnie pożegnanie wójta gminy Jaworza, Radosława Ostałkiewicz. Pomimo żałoby i smutku, gmina musi działać. Pojawia się pytanie o to, kto będzie teraz zarządzał Jaworzem?

W gminie Jaworze trwa żałoba. Zmarły tragicznie wójt Radosław Ostałkiewicz był jednym z najbardziej lubianych samorządowców. Dowodem na to są wyniki z wyborów 2018 roku. Ostałkiewicz dostał aż 93,5 proc. głosów.

I chociaż mieszkańcy nadal przezywają jego śmierć, gmina musi działać dalej. Dlatego pojawia się pytanie co dalej. A to trochę skomplikowane, jeżeli dołożymy do tego jeszcze "politykę". 

Otóż do końca kadencji pozostało mniej niż 12 miesięcy i więcej niż 6 miesięcy (po zmianie terminu wyborów samorządowych, które odbędą się najprawdopodobniej w kwietniu 2024). W takiej sytuacji Rada Gminy decyduje o tym, czy przeprowadzić wybory na wójta, czy też nie. Jeżeli nie zdecyduje się na to, to wówczas premier wyznacza osobę, która będzie pełniła funkcję wójta do końca kadencji.

Tak to wygląda w prawie, natomiast niestety do Jaworza wkracza polityka. Radni zawnioskowali o to, aby premier wyznaczył na funkcję "komisarza", dotychczasową zastępczynię Ostałkiewicza, mgr Anna Skotnicka-Nędzka. Większość z nim obawia się, że szef rządu może "wysłać" do ich gminy kogoś z zewnątrz, z politycznego nadania. 

- Doszły do nas informacje od mieszkańców, żeby był to ktoś z poza okręgu współpracowników Jaworza. Dlatego radni też zaniepokojeni przeciągającymi się procedurami, zawnioskowali, żeby dotychczasowa zastępczyni przejęła obowiązki wójta - mówił w rozmowie z naszym portalem poseł Przemysław Koperski, który temat Jaworza poruszył w ubiegłym tygodniu w Sejmie. 

- Wzmocniłem ten apel swoim wystąpieniem do wojewody, premiera. Żeby nie szukać jakiś alternatywnych, niebezpiecznych rozwiązań dla gminy - dodał Koperski.

Pogrzeb wójta

Pogrzeb wójta gminy Jaworze Radosława G. Ostałkiewicza odbędzie się 2 czerwca o godzinie 14:00 w Parafii Św. Franciszka w Bielsku-Białej – Wapienicy (ul. Przy Torach 1).

Jest to już oficjalny termin ostatniego pożegnania lubianego samorządowca. Jego rodzina apeluje o nie przynoszenie kwiatów. W zamian każdy chętny może przekazać datek na rzecz ZHP Chorągiew Śląska - Hufiec Beskidzki. Dane do przelewu: Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Śląska Hufiec Beskidzkiul. Chopina 343-300 Bielsko-Biała ING Bank Śląski06 1050 1070 1000 0001 0004 2118Tytuł: darowizna na działalność statutową Jaworze

Tragiczna śmierć wójta Jaworza

Wójt gminy Jaworze dr Radosław G. Ostałkiewicz pojechał służbowo jako uczestnik wyjazdu studyjnego Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Ziemia Bielska” na Sardynii. O wypadku poinformowały najpierw włoskie media. Przekazały, że z okna hotelu w Cagliari wypadł Polak, który nie przeżył upadku.

Następnie okazało się, że ofiarą był wójt gminy Jaworze. Według włoskiej policji cytowanej przez tamtejsze media, raczej wykluczona została wersja o udziale osób trzecich. Miało dojść do nieszczęśliwego wypadku. Ostałkiewicz miał siedzieć na parapecie w pokoju na czwartym piętrze, a następnie stracić równowagę. Na ratunek było za późno.

- W nawiązaniu do informacji o tragicznej śmierci Wójta Gminy Jaworze – dra Radosława Grzegorza Ostałkiewicza, informujemy że nieszczęśliwy wypadek wydarzył się na Sardynii (Włochy) w trakcie pobytu służbowego na wyjeździe studyjnym organizowanym przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Ziemia Bielska”, w którym brali udział samorządowcy z powiatu bielskiego. Aktualnie toczy się postępowanie, prowadzone przez włoskie służby, z którymi w kontakcie są polskie służby dyplomatyczne - informowała Gmina Jaworze.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi polska prokuratura.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

16 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.4µg/m3 PM2.5: 8.1µg/m3