Kradli katalizatory w Zagłębiu Dąbrowskim. Prokuratura zarzuca im działanie w grupie przestępczej

Justice gfda832d5d 1920
Kastelik

Szymon Kastelik

4 listopada, 2022

Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu skierowała do Sądu Okręgowego w Sosnowcu akt oskarżenia przeciwko 6 osobom. Zostali oni oskarżeni o popełnienie 40 przestępstw m.in. o kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej, kradzieże katalizatorów, uszkodzenia mienia, paserstwa i posiadanie narkotyków.

Jak ustalili śledczy, grupa przestępcza działała od sierpnia 2020 roku do września 2021 roku w Będzinie, Dąbrowie Górniczej, Mierzęcicach i Sosnowcu. Złożona była z pięciu osób. Kierować nią miał 42-latek z Sosnowca.

- W okresie objętym zarzutami oskarżeni ukradli 26 katalizatorów samochodowych o wartości niemalże 36.000 złotych, jednak łączny  koszt naprawy uszkodzonych podczas kradzieży pojazdów został oszacowany na ponad 69.000 złotych. Ustalono, że katalizatory zostały skradzione z terenu niestrzeżonych parkingów w Będzinie, Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu. Pochodziły one z układów wydechowych starszych samochodów z silnikiem benzynowym, ponieważ w ich wkładach znajdowało się najwięcej cennych metali szlachetnych, jak rod, platyna i pallad - informuje sosnowiecka prokuratura.

Podejrzani albo kradli części "na siłę" przy użyciu liny holowniczej przytwierdzonej do haka pojazdu lub wycinali katalizatory za pomocą szlifierki. Akt oskarżenia obejmuje też zarzuty dotyczące posiadania przez 51 – letnią kobietę narkotyków w postaci m.in. amfetaminy. Substancje te zostały ujawnione u oskarżonej przez funkcjonariuszy Policji w wyniku przeszukania jej samochodu i pomieszczeń mieszkania. 
 
Czterech oskarżonych przyznało się do popełnienia zarzucanych im przestępstw i złożyło wyjaśnienia korespondujące z ustaleniami śledztwa. Przestępstwo kierowania zorganizowaną grupą przestępczą zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 10, natomiast za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat (art. 258 § 1 i 3 k.k.). Przestępstwa kradzieży katalizatorów, uszkodzenia mienia i paserstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 5 (vide art. 278 § 1 k.k., art. 288 § 1 k.k. i art. 291 § 1 k.k.). Za posiadanie narkotyków grozi kara pozbawienia wolności do lat 3 (art. 62 ust. 1 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii).       

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

6 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.9µg/m3 PM2.5: 5.5µg/m3