Koronawirus „lubi" cukrzycę i otyłość

Cukrzycaotylosc

Redakcja

25 maja 2020

Specjaliści z Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu stwierdzili, że na ciężki przebieg choroby wywołanej zakażeniem często mają wpływ otyłość i nabyta cukrzyca.

Lekarze z Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu mają duże doświadczenie w leczeniu osób zakażonych koronawirusem. Rozpoznali zakażenie u prawie 500 osób, w szpitalu leczyli parędziesiąt osób. Mogą już zatem wyciągać pierwsze wnioski o przebiegu choroby.

- Z obserwacji na naszym oddziale widzimy, że przede wszystkim cukrzyca zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem. Drugą taką chorobą jest niestety otyłość, co nie dziwi, bo cukrzyca i otyłość często razem występują – mówi dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu. – Cukrzyca i otyłość to choroby cywilizacyjne, które są mocno związane z naszym stylem życia: mało aktywności fizycznej, nieprawidłowa dieta zawierająca dużo węglowodanów, a mało błonnika.

Czytaj także: Ponad 7 tysięcy potwierdzonych zakażeń w woj. śląskim!

Na ciężki przebieg zakażenia wpływ mają też choroby serca i płuc.

Lekarze przekonują do zdrowego stylu życia, może to odsunąć od nas zagrożenie ciężkiego zachorowania na Covid-19.

Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.6µg/m3 PM2.5: 8.3µg/m3