Kopalniany szyb nową atrakcją placu zabaw w Czeladzi

Plac news 1

Redakcja

7 lipca, 2022

Na terenie kopalni Saturn, obok remontowanej cechowni, postawiono nowy szyb kopalniany...

Nie, nie szykujemy się do wznowienia wydobycia, choć przy aktualnych brakach węgla, może i byłby to dobry pomysł. Nowy szyb i inne towarzyszące mu urządzenia stawiane właśnie na terenie byłej kopalni Saturn, to przyszły, nawiązujący do górniczej przeszłości, plac zabaw dla dzieci”

informuje Zbigniew Szaleniec.

Plac zabaw będzie zewnętrznym uzupełnieniem Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego, które znajdzie się w remontowanej cechowni.

Jak widać, robimy wszystko, by nowy muzealny obiekt nie tylko przypominał górniczą przeszłość naszego miasta, ale przyciągał odwiedzających, szczególnie dzieci i młodzież, różnymi dodatkowymi atrakcjami”

dodaje burmistrz.

Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego

Na terenie dawnej cechowni KWK Saturn w Czeladzi powstaje Postindustrialne Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Zagłębiu.

Gotowy jest już projekt koncepcyjny przyszłej wystawy, która wypełni wnętrza remontowanej cechowni. Planowana ekspozycja poświęcona zostanie historii i rozwoju górnictwa węglowego w Zagłębiu Dąbrowskim oraz etosowi i codzienności pracy górniczej.

Zgodnie z naszymi wytycznymi, wystawa wykorzystując techniki multimedialne i interaktywne, w nietuzinkowy i bardzo atrakcyjny sposób przedstawiać będzie historię czeladzkiego i zagłębiowskiego górnictwa oraz pokazywać ciężka pracę górników”

mówi Zbigniew Szaleniec.

Źródło: UM Czeladź

Plac news 5

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 16.4µg/m3 PM2.5: 14.9µg/m3