Kopalnia "Ziemowit" ma produkować ekogroszek, ale dopiero w 2024 roku

Pggkarlik

Redakcja

16 sierpnia, 2022

Polska Grupa Górnicza poinformowała, że trwają prace projektowe przedsięwzięcia inwestycyjnego. Chodzi o budowyę instalacji do produkcji ekogroszku "Karlik 26+" oraz mieszanek energetycznych w Ruchu Ziemowit.

To niewątpliwie odpowiedź na braki ekogroszku oraz jego wysokie ceny u prywatnych sprzedawców. Wojna w Ukrainie i embargo na Rosję zweryfikowało rynek górniczy i zmusza nasz kraj do większego wydobycia,.

Jak informuje Polska Grupa Górnicza, w ruchu "Ziemowit" w Lędzinach trwają prace projektowe związane z produkcją ekogroszku "Karlik 26+". - Prace projektowe powinny zakończyć się do końca 2022 r. Budowa ma ruszyć na przełomie 2022/2023 roku, a w pierwszej połowie 2024 r. inwestycja powinna zostać oddana do użytku. Produkcja roczna "Karlika 26+" po zrealizowaniu tego zadania inwestycyjnego wyniesie 500 tys. ton na rok - komentuje PGG. Powstanie również możliwość tworzenia mieszanek miałów energetycznych w ilości kilkaset tysięcy ton rocznie.

- Główne korzyści całego projektu to możliwość dostosowania produkcji do potencjalnych ograniczeń wynikających ze zmian legislacyjnych i potrzeb rynku oraz zwiększenie płynności odbioru węgla. Istotnym jest również, że dzięki tej inwestycji uniknie się kosztów związanych z transportem węgla z Ruchu Ziemowit do zakładu w Woli, gdzie aktualnie prowadzi się produkcję "Karlika" – tłumaczy Sławomir Brusik - główny inżynier, kierownik Działu Inwestycji i Przygotowania Produkcji kopalni Piast-Ziemowit.

Co zakłada projekt? "Wykorzystanie wyłączonej z eksploatacji infrastruktury kopalnianej oraz pozyskanie nowych maszyn i urządzeń do wydajnego funkcjonowania systemu. Pozwoli to ograniczyć nakłady inwestycyjne niezbędne do realizacji przedsięwzięcia. Wybudowane zostaną hale suszenia i paczkowania wraz z placami magazynowymi i miejscem do rozładunku węgla".

- Pierwszy etap inwestycji to budowa punktu rozładunku węgla z wagonów wraz z systemem tworzenia mieszkanek energetycznych. Następnym krokiem będzie budowa instalacji do produkcji ekogroszku o uziarnieniu 6-25 mm i wreszcie budowa układu konfekcjonowania paliw kwalifikowanych. Efektem końcowym całej inwestycji będzie produkcja "Karlika 26+", który cieszy się bardzo dużą popularnością i jest oczekiwany przez odbiorców indywidualnych - dodaje PGG.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 32.0µg/m3 PM2.5: 25.4µg/m3