Kontrowersyjny bloger nie wystąpi na Śląskim Festiwalu Nauki

UŚ
Kastelik

Szymon Kastelik

1 grudnia, 2023

9-11 grudnia w Katowicach odbędzie się siódma edycja Śląskiego Festiwalu Nauki. W sieci wybuchła gorąca dyskusja o udziale Łukasza Sakowskiego w wydarzeniu. Przeciw wobec jego wystąpieniu wystosowali studenci Uniwersytetu Śląskiego z Koła Naukowego na rzecz Równości i Różnorodności.

Jednym z zaproszonych gości na tegoroczną edycję Śląskiego Festiwalu Nauki był "naukowy influncer" Łukasz Sakowski. - Dziennikarz i bloger, z wykształcenia biolog. Autor artykułów publikowanych m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, Tygodniku „Wprost”, „Newsweeku”, Klubie Jagiellońskim, w serwisach OKO.press, Energetyka24 i Rzeczpospolita, a przede wszystkim na blogu Totylkoteoria.pl. Twórca i organizator Biologicznej Bzdury Roku - pisali o nim organizatorzy ŚFN.

Zaproszenie Łukasza Sakowskiego na Śląski Festiwal Nauki spotkało się ze sprzeciwem studentów Uniwersytetu Śląskiego z Koła Naukowego na rzecz Równości i Różnorodności UŚ. Uważają, że gość ŚFN rozpowszechnia "antynaukowych treści godzących w osoby transpłciowe".

- Na początku tego roku postanowił opowiedzieć o swoim doświadczeniu detranzycji i powiązanych z tym traumatycznych zdarzeń. Niestety swoją historię do dziś wykorzystuje do rozpowszechniania antynaukowych treści godzących w osoby transpłciowe.“Krytyka” podnoszona przez mgr. Sakowskiego, a skierowana wobec postulatów ruchów na rzecz praw osób niecispłciowych rozciąga się de facto na całość wiedzy naukowej o transpłciowości i leczeniu dysforii płciowej. Tym samym odrzuca konsensus naukowy największych organizacji medycznych. Oferuje za to swoim czytelnikom i czytelniczkom stronniczo dobrane „badania”, w tym te sponsorowane i prowadzone przez prawicowe think-tanki, których zadaniem jest promocja dyskryminacji osób transpłciowych - oświadczyli studenci.

Przeciwnicy udziału Sakowskiego podkreślili, że Śląski Festiwal Nauki nie zaprasza płaskoziemców i antyszczepionkowców, dlatego nie powinien zapraszać osoby, która według studentów szerzy poglądy transfobiczne i antynaukową narrację, prowadzoną przez środowiska skrajnej prawicy.

Rektor Uniwersytetu Śląskiego odwołuje Sakowskiego

Po opublikowaniu oświadczenia koła studentów do sprawy odnieśli się organizatorzy Śląskiego Festiwalu Nauki. W komentarzu pod jednym ze swoim postów na Facebooku napisali, że Łukasz Sakowski wystąpi w planowanej debacie. Odpowiedź ta spotkała się z ogromną falą krytyki. To wpłynęło na szybką zmianę decyzji.

30 listopada rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. dr hab. Ryszard Koziołek, który jednocześnie jest dyrektorem generalnym ŚFN, opublikował oświadczenie. Poinformował, że z programu wydarzenia wycofano rozmowę z Łukaszem Sakowskim.

- Intensywność reakcji przekonała nas, że dyskusja z prelegentem, pomijająca powyższe zagadnienia, byłaby skrajnie trudna. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo osób uczestniczących w ŚFN oraz o zachowanie odpowiednich standardów i komfortu dyskusji zdecydowaliśmy się wycofać spotkanie z Panem Łukaszem Sakowskim z programu Festiwalu. Festiwal powinien pozostać bezpiecznym miejscem pozytywnego dialogu społecznego i budzenia entuzjazmu wobec nauki - czytamy w oświadczeniu. Rektor dodaje, że Sakowski został zaproszony w sprawie jego działalności populatyzatorskiej i wykreowanego przez niego konkursu na „biologiczną bzdurę roku”. Jednakże organizatorzy nie chcą, żeby to spotkanie kojarzyło się wyłącznie z zagadnieniem transpłciowości w kontekście medycznej tranzycji i detranzycji oraz budziło tak wiele negatywnych emocji.

Profesor Koziołek zapowiedział też zorganizowanie debaty dot. problematyki transpłciowości.

- Forum takiej debaty powinien być uniwersytet, dla którego nadrzędnymi wartościami są swoboda dyskusji, wolność akademicka i poddawanie wszelkich twierdzeń rzetelnej weryfikacji naukowej. Dlatego też Uniwersytet Śląski zorganizuje odrębną debatę poświęconą bezpośrednio tym zagadnieniom. Do udziału w niej zaprosimy nie tylko Pana Łukasza Sakowskiego, lecz także ekspertów oraz zainteresowane środowiska - poinformował rektor. Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 1.9µg/m3 PM2.5: 1.7µg/m3