Koniec "wojny". Tauron dogadał się z RAFAKO

Elektrownia jaworzno 910 4 a

Redakcja

1 kwietnia, 2023

Po wielomiesięcznej walce na komunikaty, konferencje prasowe, aż w końcu na wezwania do zapłaty, Tauron dogadał się z RAFAKO w sprawie bloku 910 MW w Jaworznie. Mediacje przed Prokuratorią Generalną trwały od września ubiegłego roku.

Tematem sporu był blok 910 MW w Jaworznie, którym wykonawcą była grupa RAFAKO. Jedna z najważniejszych inwestycji energetycznych w Polsce została oddana do użytkowania po terminie. Następnie wielokrotnie praca bloku była wstrzymywana z powodu różnych awarii.

Tauron Wytwarzanie zarzucał RAFAKO wykonanie projektu z wadami konstrukcyjnymi. Natomiast zarząd raciborskiej spółki uważał, że Tauron korzysta z bloku w sposób niewłaściwy, m.in. spalając w nim węgiel niskiej jakości. 

Konflikt trwał wiele miesięcy. Obie strony organizowały konferencje prasowe, na których padały wzajemne oskarżenia. W końcu Tauron zażądał ponad miliarda złotych roszczeń. Zarząd RAFAKO zagroził złożeniem wniosku o upadłość i wystosował podobne roszczenia wobec Tauronu.

Do "gry" włączyli się politycy. Na zaproszenie związków zawodowych, w RAFAKO pojawił się Donald Tusk. Premier Morawiecki i wicepremier Sasin uważali, że ten spór muszą rozwiązać między sobą obie spółki, a rząd nie powinien ingerować. 

Ugoda pomiędzy Tauronem a RAFAKO

W końcu po wielu miesiącach negocjacji i walki medialnej, obie strony podpisały ze sobą ugodę. Po spełnieniu wszystkich warunków, grupy na mocy ugody rozwiążą kontrakt wygaszając zobowiązania kontraktowe. Tauron wycofa się też z roszczeń wynikających z gwarancji technicznych. 

Jakie są warunki ugody? Tauron otrzyma 240 mln złotych z tytułu roszczeń będących według spółki konsekwencją nienależytego wykonania przez Rafako kontraktu na budowę bloku 910 MW w Jaworznie.

RAFAKO. i jej spółka zależna otrzyma od Tauron Wytwarzanie S.A. ponad 65 mln zł. Grupa RAFAKO zezwoliła na bezpośrednią współpracę swoich dotychczasowych podwykonawców z Tauron Wytwarzanie. 

Tauron nie jest już związany żadnymi ograniczeniami w zakresie modernizacji, remontów, optymalizacji czy naprawy bloku przewidzianymi kontraktem.

Prezesi komentują ugodę

- Podpisana ugoda to efekt kompromisu, który osiągnęliśmy po wielu tygodniach trudnych rozmów oraz dzięki wsparciu Ministerstwa Aktywów Państwowych – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON. - Wejście w życie postanowień ugody jest obwarowane szeregiem warunków zawieszających. Liczymy, że Rafako dopełni wszelkich starań, by się z nich terminowo wywiązać. TAURON z pewnością podejmie działania celem spełnienia warunków, których spełnienie jest po naszej stronie. Wejście w życie ugody będzie równoznaczne z całkowitym rozliczeniem lub uchyleniem wszystkich wzajemnych roszczeń wynikających z realizacji lub braku realizacji kontraktu mówi Szczeszek.

- Sądowi Polubownemu przy Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej obie strony winne są
podziękowania, za determinację w mediacjach i doprowadzenie do porozumienia, które wydawało się
na początku niemożliwe, z uwagi na bardzo odmienne postrzeganie przez strony problemu, który
doprowadził do sporu -
powiedział Radosław Domagalski – Łabędzki, Prezes Zarządu RAFAKO S.A. - Wypracowane porozumienie uwzględnia jednak interesy obu stron. I choć nie chciałbym teraz wracać do genezy tego sporu, to przypomnę tylko, że od początku podkreślaliśmy, że jednym z warunków osiągnięcia porozumienia jest właśnie poszanowanie wzajemnych interesów Wykonawcy i Zamawiającego. Zaś naszym wspólnym interesem było i jest sprawne funkcjonowanie bloku.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.8µg/m3 PM2.5: 3.3µg/m3