Koniec kopalni Makoszowy. Istniała 116 lat

Makoszowy 2022 11 30 125935 gobj

Redakcja

31 grudnia 2022

To koniec historii kopalni Makoszowy. Trwała 116 lat. 

W sierpniu 2015 roku Beata Szydło, przyszła premier, obiecywała w kopalni Makoszowy, że górnictwo zostanie wskrzeszone. No... nie zostało. 30 grudnia 2016 roku był ostatnim dniem eksploatacji w KWK Makoszowy. Po 110 latach funkcjonowania, zabrzańska kopalnia przeszła w stan likwidacji. Teraz zakład ten zostanie ostatecznie zlikwidowany, 116 lat po jego uruchomieniu.

KWK Makoszowy była ostatnią działającą kopalnią na terenie Zabrza, które przecież słynęło z górniczych tradycji. Za kolejnych rządów jej znaczenie upadało, a bilans finansowy był na minusie. I nawet obietnice Szydło w niczym nie pomogły, a dzisiaj oceniane są jako kiełbasa wyborcza, która miała zachęcić górników i ich rodziny do głosowania.

Górnicy i związkowcy walczyli do samego końca. Znalazł się nawet jeden inwestor, który był zainteresowany odkupieniem zakładu od Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Ale ostatecznie nie spełnił wszystkich wymogów (musiał m.in. zwrócić przyznaną KWK Makoszowy pomoc ze środków publicznych). Ostatecznie wraz z początkiem 2017 roku rozpoczął się proces likwidacji kopalni, która pod koniec 2022 roku zostanie całkowicie zamknięta.

Międzyzakładowy Związek Zawodowy Górników w Polsce KWK Makoszowy zorganizował w tym roku  "Pożegnalną barbórkę w KWK Makoszowy". Było to symboliczne wydarzenie dla byłych pracowników kopalni oraz obecnych, którzy pracowali przy likwidacji.

W grudniu 2021 roku SRK informowała, że po zakończeniu likwidacji w kopalni pozostanie 113 osób, w tym 42 posiadające uprawnienia emerytalne. Do alokacji pozostanie zatem 71 osób, w tym 24 zatrudnione w administracji. Spółka zapewnia, że nikt nie pozostanie bez pracy.

Kopalnia Makoszowy z dniem 31 grudnia oficjalnie przechodzi do historii. 


fot. SRK


Poprzedni artykuł

Następny artykuł

23 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.3µg/m3 PM2.5: 2.1µg/m3