Koniec darmowego parkowania na terenie Silesia City Center

399642040 712678124225301 5405584025425269666 n

Redakcja

18 stycznia, 2024

To koniec z darmowym parkingiem na terenie Silesia City Center. Największa galeria handlowa w Katowicach wprowadza opłaty, a jednym z powodów jest... rewolucja parkingowa w Katowicach.

Od 1 grudnia 2023 roku obowiązują nowe zasady parkowania w centrum Katowic. Obszar płatnych miejsc postojowych został powiększony i podzielony na dwie strefy. Wzrosły też opłaty. Władze miasta zmniejszyły też liczbę miejsc parkingowych.

Ma to swoje plusy. Z centrum Katowic faktycznie zniknęło wiele samochodów. Kierowcy teraz chętniej korzystają m.in. z centrów przesiadkowych Brynów i Zawodzie. Jednym z sukcesów jest... parking na Placu Sejmu Śląskiego, na którym można teraz zaparkować o dowolnej porze dnia (do 1 grudnia od rana do popołudnia powstał tam samochodowy tetris). 

Płatny parking Silesia City Center

Ale raczej nie wszyscy mogli być zadowoleni ze zmian w polityce parkingowej w Katowicach. Wielu kierowców (przyjeżdżających od strony Chorzowa), szybko zrozumiało, że może zrobić "swoje własne" centrum przesiadkowe na parkingach... Silesia City Center, które są darmowe. Ale to się zmieni.

Zarządca największej galerii handlowej w Katowicach od 1 lutego wprowadza opłaty. Tylko pierwsze trzy godziny parkowania mają być darmowe. Za 4,5 i 6 godzinę trzeba będzie zapłacić 5 złotych (za każdą godzinę), a 7 godzina i dłużej będzie kosztować aż 10 złotych. Powodem jest m.in. szturm kierowców, którzy zaczęli parkować po wprowadzeniu zmian w centrum Katowic. Inne "problemy" galerii to powstające w okolicy biurowce oraz osiedla mieszkaniowe. 

Ale to nie wszystko. Silesia City Center chce ograniczyć możliwość parkowania rano, dlatego zmienia też godziny otwarcia parkingów. Najwcześniej czynny będzie parking dachowy (od 8:30). Następnie otwarty zostanie parking podziemny E - godzina 9:00, a o 9:30 kierowcy mogą zaparkować na parkingach podziemnych B i A. Najpóźniej, bo o 10:00 czynne będą parkingi zewnętrzne. Parkingi będą "otwarte" do godziny 23-1 (w zależności od parkingu).

Już wcześniej swoje zasady parkowania zmieniła m.in. Galeria Katowicka, która skróciła czas darmowego postoju z 2 do 1 godziny, utrzymując darmowe 6 godzin dla klientów kina. Zapewne również w przypadku SCC można spodziewać się ułatwień dla klientów tamtejszego kina. 

fot. Silesia City Center Facebook

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 22.5µg/m3 PM2.5: 18.6µg/m3