Koncert Orkiestry Lwowskiej Filharmonii Narodowej w Filharmonii Śląskiej

Filarmonia lwowska w filharmoni slaskiej

Redakcja

25 czerwca 2024    Katowice

25 czerwca Filharmonia Śląska zaprasza do Sali Koncertowej im. Karola Stryji na wieczór z muzykami Orkiestry Lwowskiej Filharmonii Narodowej po dyrekcją Volodymyra Syvokhipa. Solistką podczas koncertu będzie pianistka Violina Petrychenko.

Koncert rozpocznie polskie prawykonanie poematu symfonicznego Grazhyna Borysa Lyatoshynskiego. Ten jeden z najwybitniejszych ukraińskich kompozytorów XX wieku od najmłodszych lat otoczony był polską kulturą. Wpływy te widać w jego twórczości. W 1955 roku, dla uczczenia setnej rocznicy śmierci Adama Mickiewicza, skomponował poemat oparty na jego poezji. Dzieło to, przedstawiające wydarzenia z wiersza „Grażyna”, uważane jest przez wielu za najwybitniejszą kompozycję Lyatoshynskiego. Pełen napięcia i przepełniony dramatyzmem poemat symfoniczny zachwyca kolorytem i doskonałą instrumentacją.

BILETY

Interludio baletowe z opery „Brahman”, skomponowane przez Arienne Dorothee Agnoletto, opiera się na operze o tym samym tytule, która powstała na zamówienie miasta Krakowa. W dziele tym, po raz pierwszy w historii muzyki, matematyczne frekwencje tekstu zostały użyte konsekwentnie jako materiał muzyczny.

Wieczór zwieńczy polskie prawykonanie koncertu fortepianowego Viktora Kosenko. Powstały w 1928 roku utwór skomponowany jest w późnoromantycznych stylu, w którym słychać także elementy narodowe. Koncert składa się z trzech części, jednak tylko pierwsza z nich przetrwała w nienaruszonym stanie czasy wojenne. Druga i trzecia część zachowały się jedynie we fragmentach, które opracowali – tworząc na powrót trzyczęściową formę – w 1937 roku Levko Revutsky i Georgiy Maiboroda.

Zapadające w pamięć melodie, dynamiczne kulminacje, pełne napięcia i dramatyzmu motywy, a także potęgę brzmienia – to wszystko czeka nas podczas wieczoru z muzykami Orkiestry Lwowskiej Filharmonii Narodowej.

powiązane artykuły:

Zakonczenie sezonu w filharmonii slaskiej
Kultura 11 czerwca 2024

Zakończenie 79. sezonu artystycznego Filharmonii Śląskiej obfitować będzie w wielką symfonikę. Us

Recital lidii grychtołówny
Kultura 18 maja 2024

Filharmonia Śląska zaprasza w dniu 16 czerwca 2024r. o godz. 17:00 na recital Maestry Lidii Grych

Slaska Orkiestra Kameralna
Kultura 5 czerwca 2024

Śląska Orkiestra Kameralna zakończy 14 czerwca 2024r. sezon artystyczny koncertem, prezentującym

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

29 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.4µg/m3 PM2.5: 4.8µg/m3