Komisja przyjęła "Lex TVN". Kiedy głosowanie w Sejmie?

Komisjaposiedzenie
Kastelik

Szymon Kastelik

28 lipca, 2021

Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Zakłada ona zmiany dotyczące prawa własności mediów ubiegających się o koncesje. Projekt PiS-u spotkał się z krytyką opozycji, która twierdzi, że to atak na wolne media w Polsce.

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła we wtorek z poprawkami tzw "Lex TVN", czyli projekt nowelizacji w ustawie o radiofonii i telewizji. Nowelizacja przyjmuje, że koncesja na rozpowszechnianie sygnału radiowego lub telewizyjnego może zostać nadana osobie zagranicznej, jeżeli jej siedziba (lub) stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Musi też spełnić inny warunek: taka osoba zagraniczna nie może być zależna od innej osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Nowe prawo może uderzyć np. w grupę TVN, której oficjalnym właścicielem jest amerykańskie Discovery, mimo że zarządza nią Polish Television Holding BV z Holandii. 

16 posłów było za, 12 było przeciw, 1 osoba. Swoje poprawki do projektu zaproponowali: Porozumienie i Kukiz '15. Komisja przyjęła tylko propozycję Kukiza - udziały lub akcje spółki, która musi dostosować się do nowego prawa nie mogą być przejmowane lub nabywane przez: Skarb Państwa, spółkę realizującą misję publiczną, państwową osobę prawną oraz spółkę z bezpośrednim lub pośrednim udziałem Skarbu Państwa. Takie rozwiązanie miałoby uspokoić opozycję, która jest za odrzuceniem całego projektu. 

I choć Kukiz chce aby to nie spółki skarbu państwa wykupiły TVN, to zaraz PiS pewnie stworzy jakąś specjalną pato-fundację by zajęła się wykupem akcji - skomentował na Twitterze europoseł, Łukasz Kohut.

Pamiętacie pierwszą wolną niedzielę od handlu? Niektórzy ludzie nie wiedzieli co ze sobą zrobić, klasyczny syndrom odstawienia. Niewykluczone, że podobnie będzie z TVN - skomentowała Dorota Kania, członek zarządu Polska Press.

Dzisiejsze posiedzenie pokazało, że mamy trwały podział. W nim jest część posłów, która dba o polskie interesy, a jest taka, która zawsze stanie po stronie podmiotów zagranicznych - powiedział Marek Suski po zebraniu komisji. To on w imieniu Prawa i Sprawiedliwości przedstawił ten projekt ustawy. 

Projektem zajmie się teraz Sejm - najprawdopodobniej 11 sierpnia.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.5µg/m3 PM2.5: 11.3µg/m3