Kolejny akt w walce z mafią śmieciową

35 792906

Redakcja

3 stycznia, 2024

Od 2018 roku trwa śledztwo w sprawie działalności mafii śmieciowej na terenie m.in. województwa śląskiego. Kolejne osoby usłyszały zarzuty. W tle przerzucenie 21 tysięcy ton odpadów.

Specjalna grupa policji z Częstochowy pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach prowadzi od 2018 roku działania wymierzone w mafie śmieciowe. Śledztwo obejmuje już 70 osób podejrzanych i 40 miejsc porzucenia odpadów. 

Kolejne pięć osób usłyszało zarzuty. Dwóm mężczyzn prokuratura zarzuta kierowanie grupami przestępczymi, które działały obok siebie w nielegalnym składowaniu odpadów. - 18 grudnia 2023 roku w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach przedstawiono zarzuty i przesłuchano kolejne 5 osób biorących udział w zorganizowanych grupach przestępczych, kierowanych przez Jacka B. i Radosława W. Dwie działające obok siebie grupy przestępcze, miały na celu popełnianie przestępstw przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu, ochronie środowiska, mieniu oraz przeciwko wiarygodności dokumentów - informuje śląska policja.

Członkowie tych grup podejrzani są m.in. o przerzucenie 21 tysięcy ton odpadów. Są to odpady pochodzące z przemysłu chemicznego, petrochemicznego, farbiarskiego, lakierniczego, motoryzacyjnego oraz z produkcji materiałów wybuchowych, w tym odpadów kwasów trawiących oraz odpadów tzw. żółtych
i czerwonych wód.

Jak dodają śledczy, podejrzani wystawiali fałszywe karty przekazania opadów, w których potwierdzano fikcyjne przyjęcie tych odpadów na stan magazynowy podmiotów gospodarczych nieprowadzących w tym czasie rzeczywistej działalności gospodarczej w zakresie gospodarowania odpadami.

Wobec 3 osób sąd zastosował 3-miesięczny areszt, o co wnioskowała prokuratura.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 24.3µg/m3 PM2.5: 20.1µg/m3