Kolejne zarzuty dla członków gangu „Psychofans”. Zatrzymano 12 pseudokibiców

Csm police 2122394 1280 e3e64213f3

Redakcja

2 listopada, 2022

Na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 12 osób w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej „Psychofans” powiązanej ze środowiskiem pseudokibiców Ruchu Chorzów.

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił zatrzymanym 66 zarzutów dotyczących m.in. szeregu włamań i napadów rabunkowych kwalifikowanych z art. 279 § 1 kk oraz art. 280 § 2 kk oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk.

Jedno ze zdarzeń polegało na włamaniu do hurtowni, z której skradziono 122 tony liści tytoniu o wartości ponad 255 tysięcy Euro. W czasie jednego z rozbojów popełnionego przy użyciu maczet podejrzani skradli flagę innego śląskiego klubu piłkarskiego. Dodatkowo zarzutami objęto działalność „Psychofans” w zakresie uszczupleń podatku VAT w wysokości co najmniej 3,3 miliona złotych. Uczestniczące w tym procederze osoby wystawiły i księgowały faktury VAT dokumentujące fikcyjny obrót gospodarczy, co skutkowało uszczupleniem podatku. W ekonomicznym wątku śledztwa prokurator przedstawił zarzuty dotyczące wyłudzenia kredytów na szkodę banków i innych podmiotów o wartości ok. 3 milionów złotych. Czyny te zakwalifikowane zostały z art. 271 § 1 i 3 kk, oraz 286 § 1 kk w zw. z art. 294 § 1 kk.

Ponadto prokurator przedstawił części z zatrzymanych zarzuty udziału w bójkach tzw. „ustawkach kibicowskich" kwalifikowane z art. 158 § 1 kk oraz art. 159 kk. Jak wynika z ustaleń postępowania jedna z bójek miała miejsce w marcu 2017 roku na autostradzie A4. Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Z uwagi na obawę ucieczki, ukrycia się podejrzanych, obawę matactwa, a także zagrożenie surową karą, prokurator wystąpił z wnioskami o zastosowanie wobec 5 podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 90 dni. Sąd uwzględnił 4 wnioski prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie wobec 4 podejrzanych .

Wobec 7 podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 40 tysięcy złotych, dozoru policji i zakazu opuszczania kraju, zakazu kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi i świadkami występującymi w sprawie.

Śledztwo prowadzone przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach dotyczy działalności zorganizowanej grupy przestępczej „Psychofans” powiązanej ze środowiskiem pseudokibiców jednego ze śląskich klubów piłkarskich. Grupa działała w okresie od co najmniej końca października 2014 roku do grudnia 2017 roku, na terenie m.in. województwa śląskiego i małopolskiego, a w szczególności takich miast jak Chorzów, Katowice, Kraków.

Działalność grupy koncentrowała się na popełnianiu przestępstw takich jak pobicia, bójki z pseudokibicami innych klubów piłkarskich, uprowadzenia dla okupu, przestępstwa narkotykowe, rozboje, oszustwa oraz przestępstwa przeciwko wolności i wiarygodności dokumentów. W postepowaniu podejrzanych jest 80 osób.

Dotychczas Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował 17 aktów oskarżenia przeciwko 107 osobom wchodzącym w skład zorganizowanej grupy przestępczej „Psychofans”.

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 35.8µg/m3 PM2.5: 28.4µg/m3