Kolejne remonty w katowickim Spodku

Kolejne inwestycje utrzymują w formie legendarny Spodek Fot KAW

Redakcja

20 maja, 2023

Spodek to niewątpliwie symbol Katowic i całego regionu, ale ma już swoje lata i był świadkiem wielkich wydarzeń. Dlatego potrzebne są ciągłe prace modernizacyjne, aby utrzymać obiekt w doskonałej formie. 

Dlatego trwają kolejne postępowania przetargowe m.in. na modernizację systemu monitoringu oraz wymianę pokrycia dachu sali gimnastycznej. Planowane są również prace przy schodach prowadzących do lodowiska.

- Aby Spodek spełniał najwyższe standardy i oferował komfortowe oraz bezpieczne warunki do kibicowania czy uczestniczenia w koncertach konieczne są prace, dzięki którym możemy organizować w nim wydarzenia na najwyższym światowym poziomie - mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa. 

Nowe kamery i remont sali gimnastycznej

O bezpieczeństwo Spodka i ludzi korzystających z tego obiektu dba około 200 kamer. Część z nich zostanie wymienionych.

- W ramach tej inwestycji 102 kamery wewnętrzne zostaną wymienione na nowoczesne urządzenia, dostosowane do aktualnych wymogów rejestracji obrazu na imprezach masowych. System wzbogacony zostanie także m.in. o nowe serwery, dyski twarde umożliwiające zapis cyfrowy w wysokiej jakości oraz stacje robocze. Do połączenia nowych urządzeń użyte zostanie prawie 5 km kabli - informuje UM Katowice

Jedną z nowych opcji będzie rozpoznawanie twarzy. W przypadku, gdy jakaś osoba będzie zachowywała się na przykład agresywnie, kamery automatycznie będą podążać za nią, tak by służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo miały dokładne informacje o jej lokalizacji i mogły zareagować, gdy nastąpi taka potrzeba.

W przypadku sali gimnastycznej, obecnie trwa postępowanie przetargowe w trybie zaprojektuj i wybuduj na wykonanie nowego pokrycia dachu tej części Spodka. Wybrany wykonawca będzie mógł przejść do realizacji robót budowlanych po przeprowadzeniu inwentaryzacji dachu oraz istniejących instalacji, opracowaniu projektu i uzyskaniu pozwolenia na rozpoczęcie robót budowlanych. Drugi etap prac rozpocznie się od zabezpieczenia parkietu i wyposażenia sali gimnastycznej oraz demontażu istniejącego poszycia z płyt warstwowych.

Plany modernizacyjne dotyczą schodów prowadzących do obiektu od strony ul. Olimpijskiej. Trwa właśnie postępowanie przetargowe na ich naprawę, a inwestycja ma zostać zrealizowana w trybie zaprojektuj i wybuduj. Zainteresowani wykonawcy mogą składać swoje oferty do 2 czerwca.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.3µg/m3 PM2.5: 9.8µg/m3