Kolejne modernizacje w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu

IMG 20221013 133012

Redakcja

14 października, 2022

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 w Sosnowcu to jedna za najważniejszych placówek medycznych w regionie. Trafiają do niech chorzy oraz poszkodowani w wypadkach z całego województwa. Jak jednak wiadomo sam szpital potrzebuje wielu nowych inwestycji.

Dlatego w czwartek, 13 października podpisano umowę z wykonawcą remontu Centralnego Traktu Operacyjnego. W WSS nr 5 trwa też realizacja projektu „Modernizacji Bloku Operacyjnego Neurochirurgii". W uroczystości brali udział: marszałek województwa Jakub Chełstowski, parlamentarzyści: Ewa Malik, Robert Warwas i Waldemar Andzel. Sejmik województwa reprezentowała radna Jadwiga Baczyńska.

- Blok operacyjny Klinicznego Oddziału Neurochirurgii w niezmienionej formie działa od ponad trzydziestu lat. W okresie tym wyposażenie bloku było sukcesywnie uzupełniane i rozbudowywane. Upływający czas sprawił jednak, że wyposażenie oraz pomieszczenia w poważnym stopniu zostały wyeksploatowane. Również przyjęte w przeszłości rozwiązania architektoniczne nie nadążają za obecnymi potrzebami. W roku 2019 Śląski Urząd Marszałkowski podjął decyzję o gruntownej modernizacji i wyposażeniu w nowy sprzęt bloku operacyjnego Klinicznego Oddziału Neurochirurgii. Kluczowe znaczenie dla przyjętego projektu ma całościowe podejście do zagadnienia polegające na wymianie całego wyposażenia i umieszczeniu go w nowym otoczeniu architektonicznym - informuje szpital.

- W efekcie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu ma powstać jeden z najnowocześniejszych neurochirurgicznych bloków operacyjnych w Polsce, unikalny w skali europejskiej i znaczący w skali światowej. Na ten cel z budżetu województwa zostanie przeznaczonych ponad 17 mln 760 tys. zł. W praktyce realizacja projektu rozpoczęła się w 2020 roku od zakupu trzech mikroskopów operacyjnych za kwotę 3,75 mln zł, dwóch zestawów do śródoperacyjnego monitorowania neurofizjologicznego za 695 tys. złotych oraz trzech wiertarek obrotowych wartych 430 tys. złotych. Wszystkie te zakupy, jak i modernizacja bloku operacyjnego są inwestycją w zdrowie i życie mieszkańców - komentuje marszałek woj. śląskiego.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

2 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.2µg/m3 PM2.5: 11.3µg/m3