Kolejne dzielnice Zabrza podłączone do sieci ciepłowniczej

Siec cieplownicza zabrze

Redakcja

20 października, 2023

Na terenie kotłowni w zabrzańskiej dzielnicy Helenka odbyło się uroczyste zakończenie projektu pn. “Budowa sieci ciepłowniczej dla osiedli Rokitnica i Helenka w Zabrzu połączona z likwidacją dwóch kotłowni osiedlowych”. Spółka Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej realizowała to zadanie od 2020 roku. 

Zakończona inwestycja, warta ponad 40 mln, jest największym z dotychczasowych przedsięwzięć ZPEC. W ramach całego projektu wybudowano łącznie 9,228 km sieci ciepłowniczej łączącej Elektrociepłownię Fortum Miechowice z dzielnicami Zabrze Helenka oraz Zabrze Rokitnica. Przedsięwzięcie objęło także rozbudowę sieci ciepłowniczej w tych dzielnicach. Zlikwidowana została ostatnia węglowa kotłownia w dzielnicy Helenka oraz kotłownia gazowa, szczytowo-olejowa w dzielnicy Rokitnica. Elektrociepłownia Miechowice, do której przyłączone zostały sieci osiedlowe w dzielnicach, jest częścią systemu ciepłowniczego Fortum Silesia S.A., który spełnia warunki efektywnego systemu ciepłowniczego.

– Źródłem problemu zanieczyszczenia powietrza są m.in. domowe paleniska węglowe. Mamy zarówno w Zabrzu, jak i całym regionie zmodernizowane, nowoczesne ciepłownie oraz własne sieci przesyłowe. W oparciu o ten potencjał podejmujemy inwestycje, które pozwalają na wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Zakończona dziś inwestycja to ostatni krok w kierunku zapewnienia mieszkańcom Rokitnicy i Helenki dostępu do ekologicznego ciepła systemowego – dodaje prezydent.
Dziś oficjalnie swoją działalność zakończyła ostatnia z 49 kotłowni, która dostarczała ciepło oparte o spalanie węgla. Dzięki temu możemy powiedzieć, że w stu procentach zrealizowaliśmy proces dekarbonizacji, co cztery lata temu wydawało się rzeczą niemożliwą – mówił prezes ZPEC Lesław Złotorowicz. 
-Przyniesie to wymierne korzyści w postaci redukcji emisji pyłów aż o 98 proc. oraz redukcję zużycia energii o około 60 proc. – dodaje.

Inwestycja nie mogłaby być zrealizowana, gdyby nie podpisanie przez ZPEC, w styczniu 2020 roku, umowy o dofinansowanie dla ww. projektu w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Dzięki przedsięwzięciu znacząco zmniejszy się emisja pyłów i innych zanieczyszczeń powietrza powstających w procesie spalania w kotłowniach osiedlowych oraz dodatkowo umożliwiono podłączenie do sieci ciepłowniczej obiektów dotychczas niezasilanych (ogrzewanych głównie przez kotły węglowe) w ciepło pochodzące ze źródeł wysokosprawnej kogeneracji.


powiązane artykuły:

384201973 704117541741158 1757552489703736820 n
Lokalne 11 października, 2023

Kąpielisko Leśne w Zabrzu kolejny raz zmieni się w okresie jesienno-zimowym w bajkowy park świat

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 31.2µg/m3 PM2.5: 25.3µg/m3