Bezpieczeństwo: Koleje Śląskie czyszczą pociągi suchą parą

IMG 20200407 114818d

Redakcja

24 kwietnia, 2020

Niezawierająca cząsteczek cieczy para pod ciśnieniem o temperaturze ponad 170 stopni Celsjusza sprawdza się m.in. w czyszczeniu tapicerek siedzeń.

Jak przekazała w piątkowej informacji rzeczniczka KŚ Magdalena Iwańska, sucha para wspomaga dotychczasowe czynności dezynfekcyjne w pociągach z wykorzystaniem pary nasyconej, co umożliwia zwiększenie częstotliwości tych zabiegów.

„Najnowszej generacji parowe urządzenie czyszczące działa niezwykle szybko, dzięki zastosowaniu bardzo wysokich temperatur. Jego podstawową zaletą - w odróżnieniu od urządzeń wytwarzających zwykłą parę - jest fakt, że po wypraniu tapicerki foteli, materiał nie pozostaje mokry” - wyjaśniła Iwańska.

„Para przenika nawet do najgłębszych włókien materiału, a pociąg po takim zabiegu może niemal od razu wyruszyć w trasę, co zdecydowanie przyspiesza cały proces utrzymywania składów” - powiedziała rzeczniczka. Dodała, że po etapie testów urządzenie na suchą parę jest już wykorzystywane na co dzień.

Jego zakup to kolejne rozwiązanie KŚ w związku z walką z koronawirusem. Kilka tygodni temu przewoźnik nałożył na najczęściej dotykane przez pasażerów i obsługę elementy powłokę z dwutlenkiem tytanu - aktywną co najmniej przez rok. Działa ona na zasadzie fotokatalizy: poprzez naświetlanie wydziela rodniki wodorotlenowe o silnych właściwościach utleniających.

Czytaj także: Tyski sanepid poszukuje osób, które jechały autobusami z zakażonym koronawirusem!

Koleje Śląskie wprowadziły też szereg ograniczeń i rozwiązań mających służyć bezpieczeństwu, m.in. oznaczyły strefy bezpieczeństwa z przodu składów i proszą, aby pasażerowie zajmowali oddalone miejsca. Wdrożyły automatyczne otwieranie drzwi, wzmożone prace w zakresie czystości czy dodatkowe procedury dla pracowników. (PAP)

IMG 20200402 120851 1m

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.4µg/m3 PM2.5: 13.3µg/m3