Koleje Śląskie bliżej osób niepełnosprawnych. Jak śląski przewoźnik dba o dostępność swoich usług dla osób z niepełnosprawnościami

transport publiczny dla osób z niepełnosprawnościami

Redakcja

30 stycznia, 2023

Podróż transportem publicznym dla osób z niepełnosprawnościami stanowiła przez lata problem. Dziś to na szczęście przeszłość, a Koleje Śląskie dzięki nowoczesnemu taborowi oraz modernizacji pozwalają podróżować osobom z niepełnosprawnościami wygodnie i bezpiecznie.

Co najważniejsze, nowoczesne pociągi wyposażone są w specjalnie przystosowane toalety oraz przedziały dla osób poruszających się wraz z wózkiem. Nie są to przykłady bez pokrycia, w samych EN75 „Flirt” znajdziecie rampy, miejsca dla wózków oraz duże toalety. Dodatkowo w pociągach 27WEb „ELF” znajdziecie specjalne przedziały sanitarne dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku inwalidzkim. Znajdują się w wagonie A każdego z „ELF-ów” jeżdżących liniami komunikacyjnymi Kolei Śląskich. Dodatkowo w drugiej wersji „ELF-ów” możecie znaleźć interkom zapewniający komunikację podróżnych z maszynistą. To ważne udogodnienie na wypadek sytuacji skrajnych i niebezpiecznych, o którym warto pamiętać.

Udogodnienia technologiczne to kwestia bez precedensu, ale ważna jest także pomoc załogi konduktorskiej oraz możliwość skorzystania z jej pomocy w szczególności, gdy podróżujemy pociągami zmodernizowanymi. Zamontowane tam windy obsługiwane są przez drużynę konduktorską, która z chęcią pomoże podróżnemu. To jednak nie wszystko, osoby posiadające trwałą lub przejściową niepełnosprawność fizyczną albo psychiczną nie muszą po wejściu do pociągu od razu zgłaszać chęci zakupu biletów, mogą kupić go dopiero podczas kontroli oraz skorzystać. Nie tylko osoba ta nie zapłaci dodatkowej opłaty za zakup biletu w pociągu, ale również skorzysta z ulg, które oferuje regionalny przewoźnik. A jakie to ulgi?

Wynoszą one od 35%, aż do 95% ceny biletu i dotyczą one różnych form niepełnosprawności. Pamiętajcie również, że osoby posiadające niepełnosprawność wzrokową, mogą bezpłatnie podróżować z psem przewodnikiem. Dodatkowo w pociągach Kolei Śląskich znajdziemy miejsca przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami.

W poprzednich latach osoby z niepełnosprawnościami mogły uczestniczyć w organizowanym przez Koleje Śląskie „Pociągu bez barier”, który zabierał podróżnych z Katowic do Krakowa, gdzie uczestnicy zwiedzali królewskie miasto z przewodnikami PTTK. Warto podróżować transportem kolejowym, ponieważ to najlepiej przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami transportu publiczny, jaki możemy wybrać na co dzień!

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 36.3µg/m3 PM2.5: 27.6µg/m3