W poniedziałek, 28 lipca 2025 roku, w całej Polsce rozpoczęły się protesty pracowników kolei. Związkowcy nie kryją frustracji – jak sami mówią, mają dość "antykolejowej polityki państwa". W swoich postulatach domagają się natychmiastowych zmian w krajowej strategii transportowej, ostrzegając przed paraliżem sektora kolejowego oraz falą masowych zwolnień.
W związku z ogólnopolskimi protestami, w dniach 28–30 lipca, w godzinach od 10:00 do 14:00, również na terenie województwa śląskiego zapowiedziano liczne zgromadzenia publiczne, które znacząco wpłyną na płynność ruchu drogowego. Protesty obejmą kluczowe arterie komunikacyjne regionu i przyjmą formę przemarszów oraz blokad. Kierowcy powinni spodziewać się spowolnień, a nawet czasowego zatrzymania ruchu. Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i korzystanie z tras alternatywnych.
Miejsca zgromadzeń i możliwe objazdy:
Bielsko-Biała / Czechowice-Dziedzice (DK1 – skrzyżowanie z ul. Kopernika)
W godzinach 10:00–14:00 kierowcy mogą napotkać na zatrzymania ruchu i spowolnienia w rejonie skrzyżowania. Rekomendowane są objazdy przez Czechowice-Dziedzice.
Tarnowskie Góry (DK11 – ul. Zagórska 70)
Dla samochodów osobowych:
-
Kierujący jadący od centrum miasta powinni wybrać trasę przez ul. Powstańców Warszawskich – Miedary – Połomię – Brynek – powrót na DK11.
-
Dla podróżujących od strony Lublińca objazd prowadzi przez ul. Pułaskiego – Kościelną – ks. Płonki – powrót na DK11.
Dla samochodów ciężarowych:
-
Z kierunku Miasteczka Śląskiego lub Nakła Śląskiego: objazd DK78 (ul. Gliwicka).
-
Z ulicy Opolskiej w stronę Zagórskiej: ten sam objazd.
-
Od Lublińca: objazd DW907 w Tworogu – Wielowieś – DW901 do Pyskowic / Gliwic.
Żory (zjazd z A1 na ul. Rybnicką)
Zgromadzenie koncentrować się będzie w rejonie przejścia dla pieszych przy ul. Kasztanowej.
Dla zapewnienia płynności:
-
Zalecany objazd autostradą A1 z wykorzystaniem węzła w Świerklanach.
-
Kierowcy jadący DW935 (Obwodnicą Północną) będą kierowani ulicami Raciborską, Lotniskową i Rybnicką.
-
Dla zjeżdżających z A1 w kierunku centrum Żor: objazd przez ul. Rybnicką, Lotniskową i Raciborską.
Dąbrowa Górnicza (skrzyżowanie DW790 / ul. Koksownicza oraz ul. Piłsudskiego 117)
Również tutaj przewidywane są zakłócenia w ruchu, szczególnie w godzinach szczytu.
W związku z charakterem protestów, możliwe są zmiany w organizacji ruchu nawet w trakcie ich trwania.