Kolej wąskotorowa wraca na tory

Kolej Waskotorowa 1

Redakcja

20 maja, 2022

Naprawa uszkodzonego torowiska kolei wąskotorowej, spowodowana szkodami górniczymi, została zakończona. Jedna z największych atrakcji turystycznych w regionie wraca na tory. Przejażdżka najstarszą, nieprzerwanie działającą na świecie czynną koleją wąskotorową możliwa będzie już w najbliższą sobotę i niedzielę.

Wiosenne pociągi parowe będą kursowały w każdą sobotę i niedzielę do końca maja.

Odjazdy ze stacji Bytom Wąskotorowy - tzw. 5 peron Dworca Kolejowego w Bytomiu /wejście od ul. Zabrzańskiej/, zaplanowano o godzinie 9:30, 13:30 oraz 16:30, a z Tarnowskich Gór o godzinie 11:00 oraz 15:00.

Będzie również możliwość zwiedzania z przewodnikiem stacji Bytom Karb Wąskotorowy o godz. 12:00 i 16:00, zaś Izby Tradycji o 12:00 oraz 16:30. Podczas oprowadzenia poznamy historię kolei wąskotorowej oraz zgromadzonych na stacji eksponatach. Miłośnicy kolei będą mogli zwiedzić nastawnię, a także Izbę Tradycji i spróbować swoich sił podczas przejażdżki drezyną ręczną.

W sumie kolej zatrzymuje się na dziesięciu stacjach, mijając po drodze zabytkową Elektrociepłownię w Bytomiu-Szombierkach, a także lokomotywownię w Bytomiu-Karbiu, gdzie można zobaczyć zabytkowe parowozy, wagony wąskotorowe oraz tzw. salonkę z 1912 roku.

Z przyczyn technicznych, na odcinku Bytom Wąskotorowy - Bytom Karb Wąskotorowy wagony będzie ciągnęła lokomotywa spalinowa. Kolej wąskotorowa kursuje na trasie Bytom Wąskotorowy - Bytom Karb Wąskotorowy - Sucha Góra - Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra - Tarnowskie Góry.

 

Źródło: UM Bytom

Plakat 2022

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.8µg/m3 PM2.5: 6.4µg/m3