Kohut chce wystawić spektakl po śląski w Sejmie

DSC 6066

Redakcja

19 maja 2023

"Mianujom mie Hanka" w polskim Sejmie? Tego chce europoseł Łukasz Kohut, który poprosił marszałek Sejmu o możliwość wystawienia spektaklu w polskim parlamencie. 

Europoseł Łukasz Kohut chce, żeby parlamentarzyści mogli na własne oczy i uszy przekonać się, czym jest język śląski. Dlatego skierował list do marszałek Sejmu, Elżbiety Witek, w którym informuje o chęci wystawienia w Sejmie spektaklu "Mianujom mie Hanka".

- My - Ślązacy, chcielibyśmy się naszym dziedzictwem podzielić z polskimi parlamentarzystami. Po to, aby mieli okazję do zrozumienia złożonej i skomplikowanej śląskiej historii, kultury i aby bezpośrednio przekonali się, że śląski jest językiem żywym, którym posługuje się spora część naszego kraju. Nie ukrywam, że liczę na pozytywną decyzję z Pani strony i deklaruję, że koszty teatru – biorę na siebie - czytamy w liście Kohuta do Witek.

Przypomnijmy, że spektakl ten został wystawiony już w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Ponad 200 europosłów i innych urzędników z całej Unii Europejskiej wzięło udział w brukselskiej premierze. 

- Po sukcesie Hanki w Brukseli chcemy w krajowym Parlamencie pokazać śląską kulturę i historię. Chcemy żeby nasi reprezentanci, i Ci wszyscy poddający w wątpliwość siłę śląskiego, usłyszeli nasz język. Język, co do którego mamy prawo i wobec którego oni mają prawne obowiązki - komentuje Kohut. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.5µg/m3 PM2.5: 4.9µg/m3