Gratka dla regionalnych turystów. Jutro rusza festiwal mikrowypraw Kierunek GZM 2024. Sprawdź program.

Program mikrofestiwalu kierunek GZM 2024

Redakcja

27 czerwca 2024

Zbliża się trzecia edycja święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Na uczestników czyli Kierunek GZM czeka program, a w nim aż 178 wycieczek oraz 2 wydarzenia specjalne. Impreza rozpocznie się jutro i potrwa do niedzieli. Zapisy już ruszyły, więc warto się pospieszyć!

Kierunek GZM to festiwal mikrowycieczek do niezwykłych i nietuzinkowych miejsc, dający okazję do poznawania metropolii w niecodzienny sposób.

– To także nasz sposób na świętowanie 7. urodzin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący Zarządu GZM. – GZM to 41 miast i gmin, z których każde ma własną, wyjątkową tożsamość. Sieciujemy gminy w tych obszarach, które tego wymagają, w których możemy osiągnąć dzięki temu wartość dodaną. Równolegle staramy się wspierać je w umacnianiu tożsamości i dzieleniu się nią. Kierunek GZM jest tego najlepszym przykładem – dodaje Karolczak.

GZM kształtuje trendy w turystyce

To już trzecia edycja święta Kierunek GZM, które od początku stawia na mikroturystykę. – Lokalna turystyka to ciągle rosnący trend – mówi Daria Kosmala, dyrektor Departamentu Marki i Komunikacji Marketingowej GZM. – Pandemia nauczyła nas, że nie trzeba daleko jechać, żeby doświadczyć czegoś wyjątkowego. Dodając do tego edukację przez zabawę (edutainment), mamy gotowy przepis na udaną imprezę, o którą ludzie pytają przez cały rok. Tak jest właśnie z Kierunkiem GZM – dodaje Kosmala.

Wszystkie wydarzenia w ramach Kierunku GZM są bezpłatne, ale na większość z nich trzeba się wcześniej zapisać. Opisy wydarzeń i informacje o rezerwacjach znajdziecie na stronie kierunekgzm.pl.

Na piechotę, rowerem i… balonem

W programie tegorocznego festiwalu znajdziecie 178 wycieczek i 2 specjalne wydarzenia. Będą wycieczki przyrodnicze, historyczne, architektoniczne oraz wizyty w miejscach na co dzień niedostępnych. Będzie można poznać historie znanych osób, takich jak Kazimierz Kutz, Karol Godula, Rysiek Riedel czy grupa KAT.

Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię przemierzać będziemy na piechotę, rowerem, autobusem, kajakiem, a nawet balonem i windą paciorkową. Wycieczki odbędą się we wszystkich miastach i gminach GZM, od Wyr po Siewierz, od Rudzińca po Sławków. Poznamy centrum i obrzeża GZM, odwiedzimy pałace, przemysłowe osiedla, przydrożne kapliczki i podmiejskie lasy.

Odkryj z nami niezwykłe miejsca i inspirujące historie

Z przewodnikami odwiedzimy miejsca na co dzień niedostępne, jak nowa siedziba Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej czy zabytkowy budynek Sądu Rejonowego w Sosnowcu. Polskie Radio Katowice i Śląski Urząd Wojewódzki otworzą przed nami swoje podwoje, a w Zabrzu zajrzymy do katedry industrialu oraz fabryki organów. Zwiedzimy Katowice Airport i gliwicką Arenę.

W tym roku zapraszamy na dwa specjalne wydarzenia. W Pyskowicach czekają joga na świeżym powietrzu, loty balonem i spływy kajakowe Dramą. W sobotni wieczór w Dąbrowie Górniczej odbędzie się Metrodisco w Fabryce Pełnej Życia.

W Katowicach Akademia Sztuk Pięknych zorganizuje trzy unikalne wydarzenia, a największe miasto GZM poznamy także pod kątem neonów. W Bytomiu z aparatami fotograficznymi odwiedzimy wyjątkowe podwórka, w Tychach zachwycimy się modernistyczną architekturą, a Tarnowskie Góry zaproszą do poznania swojego dziedzictwa uwiecznionego na wyjątkowej filiżance.

Zielona metropolia

GZM to nie tylko wspaniałe zabytki, ale też zieleń. W Bieruniu czekają tajemnicze hałdy i stawy paciorkowe, w Bobrownikach – poszukiwania bobrów, a w Radzionkowie – murawy kserotermiczne. Nauczymy się rozpoznawać ptaki i drzewa, zbierać nasiona na łąkę kwietną, robić wianki i latawce.

To tylko niektóre z 180 propozycji czekających na uczestników festiwalu.

Kierunek GZM to także okazja do bycia eko – uczestnicy mogą skorzystać z bezpłatnego transportu, pobierając specjalny kupon ze strony internetowej.

KIERUNEK GZM 2024 - PROGRAM

PEŁNY PROGRAM WYDARZENIA NA: kierunekgzm.pl/program

powiązane artykuły:

Inwestycje drogowe w bytomiu
Lokalne 2 maja 2024

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przyznała Bytomiowi prawie 4,2 mln zł na budowę kolejnych odc

60 TKB Wisla 2023 KUD DIMITRIJE KOTUROVIC z Belgradu SERBIA fot Daniel Franek Okiem Fotoreportera
Lokalne 24 czerwca 2024

Folklor z całego świata i najpiękniejsze tradycje polskich Górali – już niebawem, w ramac

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.3µg/m3 PM2.5: 7.4µg/m3