Uwaga! Dzisiaj w nocy zmiana czasu! Będziemy spać krócej

zmiana czasu na letni

Redakcja

25 marca 2023

W nocy z 25 na 26 marca zmieniamy czas z zimowego na letni - pośpimy przez to o godzinę krócej. Kiedy przestawiamy zegarki i skąd wzięła się zmiana czasu?

Kiedy przestawiamy zegarki?

  Czas zimowy obowiązuje od ostatniej niedzieli października do ostatniej niedzieli marca. Podczas dzisiejszej nocy pośpimy lub poimprezujemy krócej. Przestawiamy się na czas letni. To oznacza, że wskazówki zegara przesuwamy o godzinę do przodu. Zmiana czasu nastąpi 26 marca z 2:00 na 3:00.

  Zmiana czasu na letni 2023?

  Wprowadzenie czasu letniego jako pierwszy zaproponować miał Benjamin Franklin w XVIII wieku. Pomysł ten miał wpłynąć na dopasowanie aktywności człowieka do godzin, kiedy świeci Słońce i przynieść oszczędności. 

  Komisja Europejska - na prośbę obywateli, po rezolucji PE, a także w oparciu o szereg badań naukowych - we wrześniu 2018 roku zaproponowała więc rezygnację z sezonowych zmian czasu. Prace nad projektem przerwała pandemia COVID-19. W 2021 r. KE zaleciła jednak państwom członkowskim kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących zmiany czasu do 2026 r.

   

  Poprzedni artykuł

  Następny artykuł

  21 o

  katowice

  Wspaniałe powietrze!

  PM10: 6.0µg/m3 PM2.5: 5.4µg/m3