Nadchodzi długo oczekiwana w 2023. Kiedy wypada majówka na Śląsku, na jaką pogodę można liczyć?

Obraz autorstwa prostooleh na Freepik

Redakcja

16 marca, 2023

W 2023 majówka znowu puści oko kochającym tzw. city break. Przy odrobinie sprytu i dobrej woli pracodawcy, Ślązacy mogą na początku maja zarezerwować sobie 9-dniowy urlop. Jaka pogoda szykuje się na majówkę? 

Co warto wiedzieć o majówce?

Tradycja majówki związana jest z obchodami Dnia Pracy, który obchodzony jest 1 maja. W Polsce, jak i w wielu innych krajach, jest to dzień wolny od pracy, a mieszkańcy wykorzystają ten czas na odpoczynek, city breaki (krótkie wakacje) lub rekreację.

W Polsce, w okresie majówki, popularne jest organizowanie wycieczek, pikników, wyjazdów za miasto, do lasu czy na wieś, gdzie można spędzić czas na świeżym powietrzu, grillować, odpocząć i bawić się w gronie rodziny lub przyjaciół. Na Śląsku prym będą wiodły tereny zielone, region południowy, a także miejskie parki z Parkiem Śląskim na czele.

Na Śląsku popularna jest tradycja związana z przystrojeniem drzew i krzewów gałązkami oraz organizowaniem różnego rodzaju obrzędów majowych, takich jak tańce wokół drzewa majowego. Kojarzycie?

Majówka to także czas wielu imprez kulturalnych i sportowych, w tym maratonów, koncertów plenerowych.

Kiedy majówka 2023? Co z urlopem?

Majówka to okres wolny od pracy związany z dniem 1 maja, który w Polsce jest ustawowo wolny od pracy. Zwykle w Polsce majówka trwa od 1 do 3 maja, a często związana jest z dłuższym weekendem, ponieważ 1 maja to święto państwowe, a 2 i 3 maja to dni wolne od pracy. Jednakże, w niektórych latach, w zależności od kalendarza, majówka może przypaść na inny dzień tygodnia lub trwać dłużej, jeśli zbiegnie się z innymi świętami.

Wiemy już kiedy wypada w tym roku majówka. 1-3 dni maja to poniedziałek-środa co oznacza, że przy możliwości wzięcia trzech dni urlopu, możemy zafundować sobie przerwę niemalże wakacyjną. Dziewięć dni odpoczynku należy się wszystkim. Bez wyjątku.

Pogoda na majówkę 2023. Czego się spodziewać?

W maju w Polsce zazwyczaj panuje już wiosenna lub letnia aura, jednakże należy pamiętać, że pogoda jest zmienna i trudno jest przewidzieć ją na 100%. Średnia temperatura w Polsce w maju wynosi około 10-20 stopni Celsjusza, ale mogą występować zarówno chłodne, deszczowe dni jak i dni upalne i słoneczne. W górach nadal może występować śnieg i niskie temperatury, natomiast na wybrzeżu Bałtyku woda jest jeszcze dość chłodna. Dlatego zawsze warto sprawdzić prognozę pogody przed planowanym wyjazdem i odpowiednio przygotować się na różne warunki atmosferyczne.

Pogoda majówka Śląsk 2023.

W tygodniu majówkowym spodziewajmy się tradycyjnie wiosennej pogody. Na południu regionu temperatura będzie oscylować w granicach 15-17 stopni, na północy regionu - w Częstochowie nawet do 20 stopni.

Obraz autorstwa prostooleh na Freepik

powiązane artykuły:

Police 4261182 1920
Lifestyle 4 maja, 2022

Śląska policja policja podsumowała długi weekend majówkowy w województwie śląskim. Na szczęście nikt

Csm csm csm xxx 123d7c58b6 90a1ffc5f9 d882de9f75
Wiadomości 27 kwietnia, 2022

W kwietniu świadczeniobiorcy wraz ze swoją emeryturą lub rentą otrzymali dodatkowo trzynastą emerytu

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 19.7µg/m3 PM2.5: 17.9µg/m3