Kibice Górnika Zabrze z Torcidy oskarżeni o udział w zorganizowanej grupie przestępczej

Torcida

Redakcja

25 marca, 2022

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował do Sądu Okręgowego w Gliwicach akt oskarżenia obejmujący 24 członków Torcidy. To kolejni oskarżeni w sprawie, która dotyczy w sumie 77 osób identyfikujących się z Górnikiem Zabrze.

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach zarzucił oskarżonym kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym kwalifikowane z art. 258 § 1 i 2 kk, udział w obrocie 300 kg marihuany, haszyszu, amfetaminy, kokainy, mefedronu i tabletek ekstazy, a także płynnej amfetaminy kwalifikowane z art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, wewnątrzwspólnotowe dostawy tych substancji kwalifikowane z art. 55 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz wytworzenie ponad 200 kg amfetaminy celem wprowadzenia jej do obrotu kwalifikowane z art. 53 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. 

24 członkom Torcidy zarzuca się również popełnienia "szeregu czynów przeciwko życiu i zdrowiu, tj. bójki i pobicia, uszkodzenia ciała, w tym w szczególności tzw. „ustawki” i pobicia kibiców innych drużyn również skutkujące ciężkimi uszczerbkami na zdrowiu". Ponadto oskarżeni mieli składać fałszywe zeznania i posiadać broń palną bez zezwolenia.  Za popełnione przestępstwa grozi do 15 lat więzienia. 

Jest to dziewiąty akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym „Torcidy”, dotychczas prokurator oskarżył już łącznie 77 osób. Śledztwo było prowadzone z Centralnym Biurem Śledczym Policji oraz Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach.

Śledztwo rozpoczęło się w 2017 roku.  Zatrzymania w sprawie przeprowadzane były w listopadzie 2017 roku, marcu 2018 roku, maju 2019 roku, listopadzie 2020 roku, lipcu 2021 roku i wrześniu 2021 roku. Część z osób zatrzymanych zgodziło się na współpracę z prokuraturą. 

W toku postępowania prokurator zabezpieczył mienie o wartości blisko miliona złotych. Ponadto w wyniku przeprowadzonych czynności zabezpieczono znaczne ilości środków odurzających i substancji psychotropowych w postaci amfetaminy i marihuany, broń palną, amunicję, kamizelkę kuloodporną, siekiery, maczety, pałki teleskopowe, kominiarki oraz gadżety świadczące o przynależności klubowej - informuje Prokuratura Krajowa. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

10 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.3µg/m3 PM2.5: 10.4µg/m3