Katowicom przybędzie 60 zielonych miejsc

Zadania z poprzedniej edycji Zielonego Bud AA1 4etu 01 fot ZZM 1

Redakcja

30 sierpnia, 2022

W ramach Zielonego Budżetu wypięknieje m.in. ulica Przelotowa, Mruczka, Solskiego, Krucza i Kijowska czy skwer Ewalda Gawlika. Zakład Zieleni Miejskiej otworzył właśnie oferty złożone w ramach wszystkich przetargów dotyczących realizacji II edycji budżetu.

Przetargi Zakładu Zieleni Miejskiej dotyczą łącznie 60 pomysłów wybranych w II edycji Zielonego Budżetu. Wśród nich znalazło się między innymi zazielenienie ulicy Przelotowej, polegające na nasadzeniu nowych drzew, krzewów czy też łąk kwietnych. Kwietniki pojawią się również przy ulicy Solskiego w Katowicach, a krzewy na ul. Mruczka na odcinku od piekarni Kłos do Szpitala Miejskiego.

Wypięknieje również skwer Ewalda Gawlika. Projekt obejmuje uzupełnienie terenów trawiastych o nową trawę, dosypanie kory oraz nasadzenie nowych roślin na klombie, stworzenie na jednym z trawników kwietnika, dosadzenie roślin kwitnących w ramach kwitnącej łąki a także stworzenie żywopłotu wzdłuż jednej alejki, zakup dwóch ławeczek i koszy na psie odchody.

Zmieni się także rejon ulicy Kruczej i Kijowskiej. Zlikwidowanych zostanie ok. 57 m kw. chodnika znajdującego się w sąsiedztwie Strefy Gier i Zabaw. W tym miejscu powstanie niewielki pas zieleni będący buforem pomiędzy Strefą Gier i Zabaw, a drogą osiedlową. Z kolei wokół skate pointu w Burowcu, w miejscu niewykorzystanego dotąd i zacienionego terenu, pojawi się ogród sensoryczny w połączeniu z ogrodem deszczowym. 

- To wspaniała inicjatywa, która niesie za sobą wiele korzyści. Wprowadzanie zieleni do przestrzeni miejskiej nie tylko wpływa na estetykę otoczenia i samopoczucie mieszkańców, ale jest także istotne ze względu na dbałość o środowisko i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Zieleń pozwala przeciwdziałać powstawaniu miejskich wysp ciepła, poprawia retencję wody, jest ważna dla rozwoju zwierząt i owadów – tłumaczy Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 31.9µg/m3 PM2.5: 25.5µg/m3