Katowickie autobusy będą zasilane prądem z fotowoltaiki. Instalacje powstaną na dachach budynków PKM

W lipcu br na ulice Katowic wyjchały ostatnie z 22 zakupionych autobusów hybrydowych fot Kamil Kalkowski

Redakcja

22 października, 2023

Umowa na zaprojektowanie instalacji fotowoltaicznej w PKM Katowice jest już podpisana. Projekt przygotuje Votre Project – firma wybrana w ogłoszonym pod koniec sierpnia przetargu. W najbliższej przyszłości ekologiczne autobusy będą korzystały z kolejnego, zielonego źródła energii.

Instalacja fotowoltaiczna w PKM Katowice będzie miała moc około 500 kW, a razem z nią ma powstać magazyn energii o mocy około 250 kW i pojemności około 900 kWh. Panele fotowoltaiczne będą rozmieszczone na dachach budynków zajezdni i administracji w PKM Katowice. Wyprodukowany przez instalację prąd ma być wykorzystywany do bieżącej działalności – w tym m.in. do ładowania autobusów. Dodatkowo wykonawca przygotuje projekt techniczny i wykonawczy modernizacji stacji transformatorowej z rozdzielnią, układami zabezpieczeń elektroenergetycznych oraz dostosowaniem ich do współpracy z nowymi instalacjami. Farma fotowoltaiczna ma być bezobsługowa. Jednocześnie będzie możliwa bieżąca kontrola parametrów i zdalne sterowanie urządzeniami.

PKM planowało przeznaczyć na projekt 61,5 tys. zł. Do przetargu stanęły dwie firmy. Pierwsza zadeklarowała wykonanie zadania za prawie 85,5 tys. zł., natomiast Votre wskazało kwotę 60,5 tys. zł. Projekt powstanie w 4 miesiące od podpisania umowy. Kolejnym etapem będzie wyłonienie firmy, która zrealizuje projekt.

- PKM Katowice podąża za najnowszymi trendami w kwestii transportu. W ostatnim czasie na trasy wyjechały autobusy hybrydowe, w naszej flocie mamy także autobusy elektryczne. Inwestujemy w nowoczesne ładowarki. Teraz przyszedł czas na instalację fotowoltaiczną, aby móc wykorzystywać prąd w niej wytworzony do naszych bieżących potrzeb. Pozwoli to nam zaoszczędzić i móc dalej inwestować w kolejne nowoczesne systemy, które usprawnią transport – podkreśla Roman Urbańczyk, prezes Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Katowicach.

Łącznie PKM Katowice posiada już 42 pojazdy zasilane inaczej niż jedynie silnikiem spalinowym. Przewoźnik od 2019 r. ma w swojej flocie autobusy elektryczne. Do ładowania pojazdów elektrycznych służą ładowarki, które znajdują się w bazie PKM. Kolejna, o mocy 200 kW, ma powstać w przyszłym roku na osiedlu Tysiąclecia – jej koszt to 1,9 mln zł. 

Farma fotowoltaiczna, która ma powstać w PKM Katowice pozwoli na znaczne oszczędności, dzięki czemu spółka będzie mogła inwestować w kolejne nowoczesne pojazdy i udogodnienia dla pasażerów.

powiązane artykuły:

PKM Katowice
Wiadomości 24 listopada, 2022

PKM Katowice ogłosił przetarg na dostawę ośmiu autobusów zasilanych gazem i wyposażonych w rozwią

Zakupione przez PKM Katowice nowe autobusy fot PKM Katowice
Lokalne 13 czerwca, 2022

5 nowoczesnych autobusów marki MAN Lion's City 12 trafiło do katowickiego PKM-u. Każdy z tych pojazd

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 58.3µg/m3 PM2.5: 52.7µg/m3