Katowice zapłacą za rewitalizację stawu Starganiec w Mikołowie

Wizualizacja pomost

Redakcja

22 października, 2022

Teren Stargańca przejdzie gruntowną rewitalizację - powstanie tam kąpielisko z plażą, boiska, ścieżki rowerowe i spacerowe. Pierwszą, symboliczną łopatę pod budowę wbili Prezydent Katowic – Marcin Krupa, burmistrz Mikołowa – Stanisław Piechula i zaproszeni goście. Inwestycja o wartości 6,8 mln zł będzie gotowa latem przyszłego roku.

Starganiec położony jedyne 40 minut pociągiem od Katowic jest doskonałą destynacją na szybki wypad za miasto. Do przeszłości odszedł już dawniej zlokalizowany tam ośrodek wodno-rekreacyjny Huty Baildon, czas więc na nową inwestycję dla mieszkańców Metropolii. I chociaż oferty przetargowe przekraczały zakładany budżet, prezydent Katowic zdecydował się wygospodarować dodatkowe środki i rozpocząć realizację tej istotnej inwestycji. Ostatecznie jej koszt ma wynieść 6,8 mln, a otwarcie planowane jest na przyszłoroczne lato.

- Leżący przy granicy z Katowicami „Starganiec” jest miejscem o bardzo dużym potencjale. Mimo faktu, że dawno tu nie inwestowano, mieszkańcy naszych miast wiosną i latem nadal chętnie odwiedzają to miejsce. Świadczy to o jego uroku i walorach. Gdy tylko podaliśmy publicznie informację, że Starganiec zostanie zrewitalizowany, przez internet natychmiast przeszła fala entuzjazmu i pozytywnych komentarzy. Wielu naszych mieszkańców zna to miejsce od dziecka. Jestem przekonany, że po zakończeniu prac będzie ono tętniło życiem, będzie się tu można zrelaksować, przyjść odpocząć z rodziną i poprzebywać na łonie przyrody – mówi Stanisław Piechula, burmistrz Mikołowa.

Główną atrakcją miejsca będzie staw dostosowany do funkcji kąpieliskowych wraz z zagospodarowaną plażą oraz pomostem z częścią pływającą. Miłośnicy uprawiania sportu będą mieli do dyspozycji boiska do siatkówki plażowej, a dla spacerowiczów przygotowany zostanie nowy układ ścieżek dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i pozbawiony barier architektonicznych. Co istotne, ta infrastruktura ma w jak najmniejszym stopniu ingerować w systemy korzeniowe drzew, tym samy, rewitalizacja ma być jak najbardziej ekologicznie neutralna dla tych pięknych terenów. 

Przestrzeń wypełnią także altany, leżaki miejskie i ławki, a przyroda zyska nasadzone tu nowe rośliny oraz budki dla owadów zapylających. Zakres prac obejmuje także powstanie strefy małej gastronomii, gdzie będą mogły pojawiać się foodtrucki. Ponadto teren zostanie wyposażony w energooszczędne lampy solarne LED, a parking przy ulicy Owsianej zyska nową nawierzchnię. 

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że mimo iż charakter tego miejsca się nie zmieni, to stanie się ono bardziej przyjazne dla wszystkich mieszkańców – w tym także dla osób niepełnosprawnych. Jest to obecnie mało dostępne miejsce, ale jeśli wszystkie prace będą wykonane godne z planem, zostaną utworzone ścieżki, to stanie się dostępne i bardzo dobrze zagospodarowane. A co najważniejsze wszystko odbędzie się w zgodzie z naturą – mówił w trakcie symbolicznego wbicia łopaty Czesław Greń, nadleśniczy z Nadleśnictwa Katowice.

Symboliczne wbicie pierwszej AA opaty rozpoczyna modernizacj AE Starga AA ca foto S Rybok

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 32.0µg/m3 PM2.5: 25.4µg/m3