Cyberbezpieczeństwo – jak ochronić firmę przed atakami w sieci?

Programmer typing working laptop programming about cyber security

Redakcja

22 października, 2022

Prowadzenie działalności w sieci to w obecnych czasach norma. Niestety, wciąż wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia, jakim są ataki hakerów. Narażone są na nie zarówno większe, jak i mniejsze firmy. Pracodawcy powinni zadbać o odpowiednią ochronę danych w sieci. Jak zapewnić sobie cyberbezpieczeństwo?

Dlaczego cyberbezpieczeństwo jest tak ważne?

Z raportu Agencji Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) wynika, że od 2020 roku zwiększyło się ryzyko ataków hakerskich. Przyczyną może być pandemia koronawirusa i fakt, że wiele firm od tamtego czasu przechodzi na hybrydowy lub zdalny model pracy bez odpowiedniego przeszkolenia i infrastruktury.

Nowoczesne technologie ułatwiają prowadzenie biznesu, archiwizowanie dokumentacji czy realizację działań marketingowych. Coraz więcej firm korzysta z rozwiązań chmurowych, udziela się na kanałach społecznościowych i pracuje w oparciu o popularne systemy zarządzania. Jest to praktyczne rozwiązanie, które niestety niesie ze sobą ryzyko wycieku danych w sieci.

Hakerzy często stosują metodę ransomware, czyli kradzieży danych pod pretekstem wymuszenia okupu. Mniejsze firmy po takim ataku często upadają z powodu niewypłacalności. Konsekwencją może być również strata zaufania klientów i problem z pozyskaniem nowych.

Specjalista ds. cybersecurity – na czym polega jego praca?

Jednym ze sposobów na ochronę danych w firmie jest zatrudnienie specjalisty ds. cybersecurity. Jest to osoba, która będzie dbała o bezpieczeństwo w obrębie systemu, użytkowników, urządzeń oraz sieci. Warto jednak najpierw sprawdzić, jak wygląda praca nad cyberbezpieczeństwem i jakie kwalifikacje powinien posiadać pracownik na tym stanowisku.

Główne zadanie to przede wszystkim wykrywanie luk w bezpieczeństwie (np. w sieci lub w oprogramowaniu, którego używa dana firma). Specjalista powinien jak najszybciej poinformować o tym pracodawcę i wyeliminować zagrożenie. Na co dzień taka osoba dba także o płynność działania systemów bezpieczeństwa, edukowanie pracowników, a także szybkie reagowanie na nietypową aktywność w sieci.

Z tego powodu kandydat na takie stanowisko powinien przede wszystkim wykazać się doświadczeniem na tym polu, znajomością języków programowania oraz technologii chmurowych. Liczy się również znajomość możliwych praktyk hakerskich i sztucznej inteligencji.

Szkolenia z cyberbezpieczeństwa dla pracowników

Kluczem do pełnego zapewnienia bezpieczeństwa jest rozsądne działanie każdego pracownika, czyli świadomość zagrożenia i przestrzeganie podstawowych zasad ochrony. W tym celu warto przeprowadzać szkolenia, które edukują w zakresie cyberbezpieczeństwa. Wciąż popularną praktyką jest stosowanie słabych haseł lub jednego, wspólnego dla wszystkich platform. W sieci ochrona silnych, unikalnych haseł to niezbędne minimum.

Ważne jest również reagowanie na różne podejrzane maile. Hakerzy często podszywają się pod publiczne instytucje i urzędników, podsyłają linki lub załączniki ze złośliwym oprogramowaniem. Dlatego ważne jest, by każdy pracownik potrafił rozpoznać potencjalne zagrożenia i odpowiednio na nie zareagować.

Ochrona firmy przed hakerami – o co warto zadbać?

Poza podstawową ochroną haseł i edukowaniem pracowników istotna jest również regularna aktualizacja używanych programów. Developerzy stale pracują nad ulepszaniem swoich produktów, dzięki czemu można mieć pewność, że najnowsza wersja zawiera najlepsze z możliwych form zabezpieczeń.

Dobrą i ważną praktyką jest również tworzenie kopii zapasowych wszystkich przechowywanych w firmie danych. Dzięki temu można zabezpieczyć się przed próbą okupu. Warto również zadbać o to, by każde urządzenie (komputer stacjonarny czy laptop służbowy) było wyposażone w program antywirusowy.

Cyfrowe rozwiązania przynoszą wiele korzyści przedsiębiorcom, jednak nie należy przy tym lekceważyć zagrożeń z nimi związanych. Podstawy cyberbezpieczeństwa, takie jak silne hasła oraz unikanie podejrzanych linków czy otwierania załączników od nieznanych lub podejrzanych nadawców powinny być powszechne w każdej firmie.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 33.2µg/m3 PM2.5: 26.5µg/m3