Katowice walczą o czyste powietrze

W zwi AE zku z rozpocz AE tym sezonem grzewczym katowicka Stra AA1 4 Miejska rozpocz AE AA a kontrole kot AA A3w Fot Stra AA1 4 Miejska

Redakcja

15 października, 2022

Wraz z nadejściem sezonu grzewczego wraca przyczajony wróg, czyli smog. Katowice prowadzą szereg działań mających na celu poprawę jakości powietrza: dofinansowanie wymiany systemu ogrzewania nawet do 10 tys. zł, wsparcie dla osób gorzej sytuowanych oraz kontrole z użyciem drona. Wszystko to po to, aby w stolicy metropolii oddychało się lepiej.

W tym roku sytuacja smogowa może być w szczególności trudna przez braki na rynku paliw. Niestety spalając niedozwolone lub złej jakości paliwa narażamy siebie i swoich sąsiadów na utratę zdrowia. W piecach i kotłach nie można palić śmieciami, starymi lakierowanymi meblami, piankami tapicerskimi, kolorowym papierem, butelkami PET. Dozwolone są tylko paliwa, które podczas spalania nie uwalniają substancji silnie toksycznych. Najlepiej palić węglem dobrej jakości, suchym drewnem (przy czym nie może być ono malowane ani impregnowane), ekogroszkiem, brykietami drzewnymi, pelletem, papierem i tekturą.

Mimo, że Katowice nie mają limitu na środki przeznaczone na dofinansowanie wymiany źródeł ciepła to szacuje się, że jest jeszcze kilkanaście tys. systemów grzewczych kwalifikujących się do wymiany. Od 2021 r. zaprzestano udzielania dotacji do zakupu kotłów węglowych, w zamian skracając okres karencji dla wymiany kotłów węglowych zakupionych wcześniej w systemie dotacji z 10 do 5 lat oraz podniesiono do 10 tys. maksymalną wysokość dofinansowania dla kotłów na pellet oraz pomp ciepła przeznaczonych na cele grzewcze. W ramach dodatkowych działań stworzono możliwość udzielania cesji kwoty dotacji celowej na zmianę systemu ogrzewania. Przy tym rozwiązaniu dotacja celowa może być wypłacona do wysokości dotacji bezpośrednio na konto wykonawcy dokonującego wymiany systemu ogrzewania i /lub montażu odnawialnego źródła energii.  

Katowicki MOPS realizuje również działania związane z dodatkami węglowymi, który przysługuje bez względu na dochód w wysokości 3 tys. zł dla jednego gospodarstwa domowego, pod warunkiem, że głównym źródłem ogrzewania tego gospodarstwa jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe. MOPS już teraz rozdysponował w ramach dodatku węglowego kwotę ponad 11 mln zł, co odpowiada 3 682 pozytywnie rozpatrzonym wnioskom.  W trakcie rozpatrywania są 6 362 wnioski.

W związku z rozpoczętym sezonem grzewczym katowicka Straż Miejska rozpoczęła kontrole kotłów, w tym również przy użyciu dronów. Straż Miejska będzie sprawdzać, czym mieszkańcy palą w piecach. – Priorytetowym stałym zadaniem zespołu ds. Ochrony Środowiska Straży Miejskiej w Katowicach jest eliminowanie zagrożeń dla środowiska naturalnego powodowanych spalaniem odpadów i paliw zabronionych w paleniskach pieców grzewczych. Zadania stałe z zakresu ochrony środowiska wykonuje w tym roku 34 strażników upoważnionych do przeprowadzania kontroli i stosowania przepisów o ochronie środowiska. Docelowo, w przypadku wystąpienia stanów alarmowych istnieje możliwość zintensyfikowania działań kontrolnych poprzez oddelegowanie pozostałych, posiadających upoważnienia 28 strażników. Ich działaniach często wspierane są przez nowoczesne technologie – mówi Dariusz Sierszeń, zastępca komendanta ds. komunalnych Straży Miejskiej w Katowicach. 

Podczas jednego lotu (4 godziny) strażnicy są w stanie sprawdzić zawartość dymu w kilkunastu, a czasami w kilkudziesięciu budynkach. Od 1 stycznia do 30 czerwca 2022 r. funkcjonariusze przeprowadzili 11 kontroli z użyciem drona (wspólnie z pracownikami firmy FLYTRONIC S.A. z Gliwic). Dron wykonał kontrolę wszystkich wytypowanych budynków mieszkalnych (209 posesji), każdorazowo pobierając próbki z kontrolowanych kominów. W trakcie kontroli uzyskano łącznie 177 wyników negatywnych (tj. wskazujących na brak spalania odpadów), 32 wyniki podwyższone. Najwięcej podwyższonych odczytów zarejestrowano w Piotrowicach oraz Podlesiu. Czynności z wykorzystaniem drona  prowadzone były przez 44 godziny (w tym około 12 godzin po zmroku). Monitoringowi z powietrza poddano obszar 70 km².

Strażnicy  mandatami karnymi w łącznej kwocie 1200 złotych ukarali 6 sprawców, a wobec  kolejnych 16 sprawców wykroczeń z przepisów Uchwały Antysmogowej dla województwa zastosowali pouczenia. Były to wykroczenia stwierdzone jedynie w związku z eksploatacją instalacji grzewczych. Nie ujawniono przypadków palenia zabronionym przez uchwałę antysmogową węglem brunatnym, flotem czy mułem.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 42.6µg/m3 PM2.5: 33.0µg/m3