Katowice świętują powrót do Polski, chociaż tego miasta nie było w Polsce przed rozbiorami

IMG 20210802 190335

Redakcja

16 czerwca, 2022

Katowice swoją historię mają dosyć krótką. Przez wieki była to nic nieznacząca wioska, a raczej kuźnia. Dłuższą i ciekawszą historią pochwalić mogą się jedynie dzielnice miasta. Dlatego dziwi fakt, że to w tym mieście świętowany będzie "powrót do macierzy".

W najbliższy weekend w Katowicach odbędą się hucznie dwie uroczystości, wpisujące się w jedno wydarzenie. Obchodzić będziemy "przyłączenie części Górnego Śląska do Polski", do którego doszło 20 czerwca 1922 roku. Wówczas wojska polskie wkroczyły na tereny Górnego Śląska przyznane Polsce po Powstaniach Śląskich. Jednocześnie będzie to okazja do otwarcia słynnego już Panteonu Górnośląskiego przy Archidiecezji Katowickiej. 

Mówiąc krótko: w Katowicach będzie się działo w najbliższy weekend. Wszystko pod patronatem i z udziałem władz stolicy województwa śląskiego. Zresztą Katowice i urzędowe media chwalą się nadchodzącymi imprezami. 

Nie trzeba być historykiem, żeby wiedzieć, iż jest to w pewnym sensie żart historyczny. Przecież Katowice, które dzisiaj znamy, mają mało wspólnego z tą Polską przed rozbiorami. Jak już, to powrót do "macierzy", świętować powinny poszczególne dzielnice (np. Dąb, Bogucie lub Podlesie). To one kiedyś były w Polsce, a Katowic... jeszcze nie było w planach. Dlatego to miasto "nie powróciło" do macierzy. 

Z historią stolicy województwa śląskiego można zaznajomić się w kilka minut. W dużym skrócie, gdyby nie działanie Prusów i niemieckich właścicieli ziemskich w XVIII i w XIX wieku, to Katowic nie byłoby w ogóle, lub nadal byłaby to mała, drewniana wieś nad stawem (czyli tam gdzie dzisiaj jest rynek). Czy to komuś podoba się czy nie, prawdziwe Katowice powstały "za Niemca". Podobnie jak podstawy przemysłu ciężkiego i górnictwa w naszym regionie. 

Jeżeli ktoś już tak bardzo chce świętować "powrót Górnego Śląska do macierzy" to powinien wybrać inne miejsce. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.7µg/m3 PM2.5: 4.4µg/m3