Katowice rozpoczynają akcję na rzecz prawidłowego parkowania w mieście

Parking 825371 1920 03

Redakcja

28 kwietnia 2021

Akcję na rzecz prawidłowego parkowania w przestrzeni miasta rozpoczął samorząd Katowic. Ma ona obejmować edukowanie, karanie opornych oraz punktową rewitalizację 22 rozjeżdżonych zieleńców. W pierwszej kolejności będzie dotyczyła śródmieścia i przylegającej dzielnicy Koszutka.

O inauguracji akcji „Wyzwanie: parkowanie!” poinformowało w środę biuro prasowe katowickiego magistratu. Jak zaznaczył cytowany w informacji prezydent miasta Marcin Krupa, śródmieście Katowic przeszło w ostatniej dekadzie przemianę: jest w nim coraz więcej zieleni, kolejne przestrzenie są rewitalizowane i przywracane pieszym – w tym ul. Dworcowa, na której prace powoli dobiegają końca.

Niestety efekt psuje niewielki odsetek kierowców, którzy nie potrafią lub nie chcą prawidłowo zaparkować swoich pojazdów. Tymczasem w Śródmieściu mamy ponad 2 tys. miejsc parkingowych. Utworzyliśmy także cztery centra przesiadkowe – w tym trzy o charakterze park and ride, w których na kierowców czeka blisko 1 tys. bezpłatnych miejsc parkingowych

 – wskazał Krupa.

Mimo tego miasto zauważa, że w ostatnich latach coraz częściej rozjeżdżane są trawniki i zieleńce. Niektóre pojazdy blokują chodniki; niektóre - pozostawione w niewłaściwym miejscu - uniemożliwiają przejazd karetkom, straży pożarnej czy służbom miejskim wywożącym śmieci.

Doszliśmy do punktu, w którym należy powiedzieć: dość. Dlatego dziś ruszamy z akcją +Wyzwanie: parkowanie!+. Akcja składa się z trzech faz – w pierwszej będziemy edukować – pokazując jakie konsekwencje wiążą się z nielegalnym parkowaniem, w drugiej – będziemy dyscyplinować kierowców poprzez mandaty, a w trzeciej, przy współpracy z radami dzielnic, w 22 wskazanych miejscach punktowo uporządkujemy rozjeżdżoną zieleń

 – wyjaśnił prezydent Katowic.

Akcja rozpoczyna się w środę, najpierw obejmując Śródmieście oraz Koszutkę. Do 9 maja kierowcy parkujący w niedozwolonych miejscach lub blokujący ruch mogą liczyć jeszcze na ulotkę informacyjną, przypominającą mandat lub upomnienie. Od 10 maja straż miejska ma już nakładać mandaty oraz blokady na koła.

Po 10 maja akcja ma być też rozszerzona o inne dzielnice. Prezydent Katowic zapowiedział wystosowanie zaproszeń do rad dzielnic, by ich członkowie mogli umówić się ze strażnikami miejskimi na spacery po dzielnicach - ich efektem mają być mapy miejsc, w których najczęściej łamane są przepisy związane z parkowaniem.

„Właśnie te obszary zostaną objęte szczególnym nadzorem Straży Miejskiej. W tych działaniach nie zależy nam na osiągnięciu jednorazowych efektów, tylko wdrażaniu trwałych nawyków” – podkreślił Krupa.

Od środy mieszkańcy mogą też zgłaszać zieleńce, które są notorycznie rozjeżdżane przez samochody. Następnie w każdej z 22 dzielnic zostanie wybrane jedno miejsce, które zostanie zrewitalizowane przez Zakład Zieleni Miejskiej, przy współpracy z Miejskim Zarządem Ulic i Mostów. Prace mają być prowadzone w taki sposób, aby utrudnić wjazd samochodów.

Równolegle prowadzona ma być kampania edukacyjna. Na stronie internetowej i w mediach społecznościowych miasta pojawią się krótkie spoty pokazujące konsekwencje nielegalnego lub nieprawidłowego parkowania. Od 4 maja mieszkańcy będą mieli możliwość oznaczania miejsc na mapie, w których problemy z nieprawidłowym parkowaniem występują najczęściej oraz dołączenie do nich fotografii z „miszczami parkowania”.

Autorzy zdjęć przedstawiających najbardziej jaskrawe i przykłady nieprawidłowego parkowania mają być nagrodzeni gadżetami miejskimi. Mapa dostępna będzie na stronie: wyzwanieparkowanie.katowice.eu.

W 2019 r. katowicka straż miejska przeprowadziła blisko 21,9 tys. interwencji związanych z porządkiem w komunikacji, w tym unieruchomiono blokadami 2114 samochodów, usunięto z drogi na koszt właściciela 134 samochody i przeprowadzono 1941 interwencji związanych z parkowaniem pojazdów na zieleńcach – ukarano mandatami 775 osoby, wobec 117 zastosowano pouczenie, 3 sprawy trafiły do sądu.

W 2020 r. straż miejska przeprowadziła w sumie 11,2 tys. czynności związanych z porządkiem w komunikacji, w tym unieruchomiono blokadami 416 samochodów, 43 pojazdy zostały usunięte z drogi na koszt właściciela; przeprowadzono też 1017 interwencji związanych z parkowaniem pojazdów na zieleńcach – ukarano mandatami 565 osoby, 177 pouczono, a 8 spraw trafiło do sądu.

Samorząd Katowic konsultuje obecnie projekt uchwały zakładającej podwyżki opłat za parkowanie w śródmieściu. Zgodnie z kolejnymi proponowanymi zmianami pierwsza godzina parkowania ma kosztować 3 zł, druga 3,6 zł, trzecia 4,2 zł i każda kolejna - 3 zł. Obecnie za postój do godziny płaci się 2,00 zł, za drugą rozpoczętą 2,40 zł, za trzecią 2,80 zł i za każdą następną - 2,00 zł.

W efekcie pozostawienie samochodu w płatnej strefie na cały dzień ma kosztować 25,80 zł (obecnie 17,20 zł). Ponadto, planowana jest podwyżka wysokości opłaty dodatkowej za brak opłaty za parking - z 50 zł do 200 zł.

 (PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

26 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.8µg/m3 PM2.5: 4.3µg/m3