Katowice: powstanie 40 parkingów dla hulajnóg elektrycznych

122365645 3268742319919562 1481749507331094611 n

Redakcja

21 października 2020

Katowicki samorząd chce spróbować uporządkować wypożyczanie ogólnodostępnych elektrycznych hulajnóg na minuty, wyznaczając dla nich specjalne parkingi. Lokalizacja parkingów ma zostać wprowadzona do aplikacji operatorów hulajnóg.

Jak wskazano w informacji przygotowanej przez katowicki magistrat, opublikowanej m.in. w środę na facebookowym profilu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w Katowicach do końca października powinno powstać 40 parkingów, z których 34 znajdzie się w śródmieściu, a 6 na obszarze Katowickiego Parku Leśnego.

Parkingi zostaną wyznaczone poprzez namalowanie przez pracowników Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów białą farbą prostokąta z symbolem hulajnogi m.in. w bezpośrednim sąsiedztwie rynku, dworca kolejowego, centrum przesiadkowego Sądowa, w Strefie Kultury, na terenie Uniwersytetu Śląskiego czy w pobliżu najbardziej uczęszczanych ulic.

Jak zaznaczyła cytowana przez katowicki magistrat Adriana Kamińska-Flak z wydziału transportu, do tematu powrócono po lockdownie.

Podjęliśmy kolejne rozmowy nt. wytyczenia parkingów dla e-hulajnóg, zasad parkowania, działań zapobiegającym chaotycznemu porzucaniu hulajnóg

wyjaśniła.

Miasto podało, że wszystkie lokalizacje parkingów zostaną wprowadzone do aplikacji, a operatorzy o nowych zasadach będą informowali użytkowników za pośrednictwem aplikacji i maili. Najprawdopodobniej z początkiem listopada regułą ma stać się wypożyczanie i oddawanie hulajnóg w wyznaczonych miejscach.

Prezes blinkee.city Marcin Maliszewski zapowiedział, że operator „będzie zachęcać” użytkowników do pozostawiania urządzeń we wskazanych miejscach.

Naszym celem jest harmonijna współpraca z magistratem i odpowiadanie na potrzeby mieszkańców. (…) Elektryczne hulajnogi blinkee.city nadal będzie można oddawać w strefach, ale tzw. hot spoty, czyli parkingi będą dodatkowo premiowane

zapowiedział.

Miasto wyjaśnia, że w obszarach nieobjętych parkingami będzie można wciąż pozostawiać hulajnogi: w dowolnym, bezpiecznym miejscu. Dodatkowo, na ulicach wyłączonych z ruchu, w przyszłości, wraz z dalszym rozwojem aplikacji, automatycznie ograniczana ma być prędkość hulajnóg - do 15 km/h. (PAP)

Foto: facebook.com/krupamarcinpl

powiązane artykuły:

Gfwq
Lokalne 15 marca 2022

W Rudzie Śląskiej ruszył system wypożyczania elektrycznych hulajnóg. Obejmie on wszystkie dzielnice

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 16.6µg/m3 PM2.5: 14.6µg/m3