
Nadal nie wiadomo kiedy rozporządzenia rządu i ministerstwa zdrowia pozwolą nam na powrót do normalnego funkcjonowania. Wiele imprez zostało odwołanych lub przesuniętych na inny termin. Od 1 kwietnia w Katowicach miał wystartować system rowerów miejskich. Został on przesunięty.
System miał już wystartować, na przeszkodzie stanęły wytyczne rządowe, które w związku z koronawirusem zabraniają korzystania z parków, placów zabaw, bulwarów oraz lasów. Jeszcze kilka dni przed wprowadzeniem tych obostrzeń miasto informowało, że system wystartuje 1 kwietnia.
Katowice to miasto z każdym rokiem coraz bardziej przyjazne rowerzystom. Inwestujemy znaczne środki w rozbudowę infrastruktury rowerowej, której istotną częścią jest sieć wypożyczalni rowerów miejskich, która w Katowicach cały czas rośnie i jest największa w całym województwie. W tym roku mieszkańcy będą mogli korzystać z 90 stacji. To nie jest nasze ostatnie słowo, gdyż docelowo w Katowicach, zgodnie z moimi zapowiedziami, w kolejnych latach będzie działało łącznie aż 150 stacji. System będzie funkcjonował od początku kwietnia do końca października przy zachowaniu dodatkowych środków ostrożności związanych z zagrożeniem epidemicznym - mówił Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Utworzenie systemu wypożyczalni rowerów miejskich, podobnie jak w latach ubiegłych, zostało powierzone PKM Katowice. Sieć wypożyczalni rowerów w Katowicach dynamicznie się rozrasta – w 2015 roku testowo uruchomiono trzy stacje, w ubiegłym roku było ich 75, a w tym docelowo będzie działać 90 stacji.
Postanowiliśmy, podobnie jak inne duże miasta w Polsce – np. Warszawa, Poznań czy Lublin, uruchomić system rowerów miejskich. Zobowiązaliśmy operatora sieci – firmę Nextbike, do codziennego odkażania rowerów. Rowery można wypożyczać za pomocą aplikacji mobilnej, bez dotykania terminali. Dodatkowo warto przypomnieć, że rowery miejskie w Katowicach w ostatnich latach stały się dla tysięcy osób alternatywą dla transportu publicznego, co w czasie epidemii ma duże znaczenie, w szczególności dla osób codziennie dojeżdżających do pracy – mówi Maciej Stachura, naczelnik wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miasta Katowice.
W Katowicach rowery w zeszłym sezonie wypożyczono ponad 260 tys. razy. Strategia miasta ukierunkowana jest na wykorzystywanie jednośladów zarówno w celu rekreacyjnym, jak i transportowym, dlatego przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa początkowo nie planowano zmieniać terminu uruchomienia rowerów miejskich. Teraz nie maja jednak znaczenia. Nowe wytyczne premiera oraz ministra zdrowia zakazują możliwości korzystania z tego rodzaju systemu.
Na realizację systemu miasto Katowice przeznaczy ponad 2,3 mln złotych. W ramach tej kwoty operator ma uruchomić dotychczasowe stacje, zamontować kolejne, a także miał być odpowiedzialny za serwis systemu przez cały okres jego działania, tj. od 1 kwietnia do 1 listopada. W ramach tego ostatniego wchodziło także wdrożenie dodatkowych procedur związanych z dezynfekcją urządzeń oraz wprowadzenia nowych rozwiązań, które zwiększą bezpieczeństwo korzystania z rowerów miejskich w związku z koronawirusem.
Kiedy system będzie mógł wystartować i funkcjonować normalnie? Tego nie wiadomo. miasto jest jednak gotowe aby nastąpiło to w każdej chwili.
Źródło: katowice.eu