Katowice: kolejne "Lokale na kulturę" do wzięcia. Sprawdź dostępne lokalizacje

OTWARTA pracownia znajduje się przy ul Kościuszki 35 fot Sławomir Rybok

Redakcja

18 października, 2023

W Katowicach wystartowała XVIII edycja konkursu „Lokal na kulturę".  Nabór ofert trwa do 9 listopada. Konkurs adresowany jest do osób, które mają ciekawe pomysły na uruchomienie działalności kulturalnej, artystycznej lub twórczej w przestrzeni Katowic, a jego celem jest ułatwienie startu takim inicjatywom.

Projekty działające w ramach „Lokalu na kulturę" są dowodem na to, że sprawdza się strategia miasta, by inwestować w kulturę. Kultura w mieście to nie tylko wielkie wydarzenia, koncerty czy instytucje, ale również oddolne inicjatywy mieszkańców, które chętnie wspieramy – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Jak co roku, jesienią uruchamiamy kolejną edycję dobrze rozpoznawalnego już konkursu, jakim jest „Lokal na kulturę". Podobnie jak w naborze wiosennym proponujemy trzy lokale – wszystkie zlokalizowane w centrum Katowic – dodaje.

Lokalizacja i powierzchnia

Te trzy lokale, to przestrzenie do zaadaptowania pod adresami: al. Korfantego 8, ul. Warszawska 67 i ul. Słowackiego 14. Ich lokalizacja, wielkość i rozkład pomieszczeń dają duże możliwości przyszłym najemcom do adaptacji na działalność kulturalną, artystyczną czy twórczą. Tym razem lokale oferowane w konkursie mają powierzchnię od blisko 67 m2 – ten przy al. Korfantego 8, do ponad 113 m2 - przy ul. Warszawskiej. Natomiast lokal przy ul. Słowackiego 14 ma niecałe 72 m2 powierzchni.

Warunkiem udziału w konkursie, jest przedstawienie koncepcji działalności, wraz z harmonogramem działań i opisem korzyści, jakie przyniesie ona mieszkańcom. Dodatkowo zainteresowani muszą napisać plan remontowo-adaptacyjny oraz określić termin jego realizacji. Wszystko to ma zagwarantować wykorzystanie lokali w sposób twórczy i korzystny dla społeczności miasta.

- Oferenci powinni również przedstawić swoje kwalifikacje zawodowe i dorobek artystyczno-twórczy. Wszystko to ma pomóc w wyborze najlepszych projektów, które zostaną włączone w program Lokal na kulturę. Dopuszcza się prowadzenie w lokalu, w ograniczonym zakresie, działalności innej niż działalność podstawowa, tj. artystyczna, kulturalna lub twórczą, z której uzyskane środki finansowe przeznaczane będą na wspomaganie tej działalności podstawowej. Należy również wpłacić wadium w wysokości 500 zł na każdy lokal, którego dotyczy oferta konkursowa. Nabór do programu trwa do 9 listopada 2023 r. – mówi Roman Buła, naczelnik wydziału budynków i dróg.

Preferencyjny czynsz

Stawki czynszu dla proponowanych w konkursie lokali to 11,18 zł za m2 w przypadku al. Korfantego i 9,02 zł za m2 za lokal przy ul. Warszawskiej. Natomiast czynsz w przypadku lokalu przy ul. Słowackiego wyniesie 4,68 zł za m2. Wszystkie proponowane lokale usytuowane są na parterach kamienic, w których się znajdują. Przy czym te przy al. Korfantego i ul. Słowackiego usytuowane są we frontowej części budynków. Co ważne, przy dynamicznie rosnących cenach, potencjalni najemcy dostają gwarancję, że stawki te nie ulegną zmianie w ciągu 5 lat od dnia podpisania umowy najmu.powiązane artykuły:

Nowa organizacja ruchu w katowicach
Lokalne 12 października, 2023

Ruch jednokierunkowy na części katowickich ulic, miejsca wyłącznie dla mieszkańców strefy

Katowice rozwijają infrastrukturę rowerową Droga rowerowa wzdłuż ulicy Gospodarczej fot S Rybok
Lokalne 10 października, 2023

Katowice przygotowują się do budowy pierwszej velostrady w mieście, która połączy

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 27.6µg/m3 PM2.5: 22.8µg/m3