Katowice i Bielsko-Biała w finale wyścigu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029.

Esk2029

Redakcja

29 października, 2023

Wspólna kandydatura Katowic i GZM znalazła się na krótkiej liście kandydatów do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. W finale jest też Bielsko-Biała.

Katowice i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zgłosiły wspólną kandydaturę do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. O ten sam zaszczyt stara się Bielsko-Biała. Podczas konferencji prasowej z udziałem Ministra Kultury prof. Piotra Glińskiego, Przedstawiciela Komisji Europejskiej w Polsce Pana Zbigniewa Zawady i panelu ekspertów ESK, ogłoszono tzw. krótką listę finalistów.

- Inicjatywa ustanawiania Europejskiej Stolicy Kultury ma na celu ochronę i promowanie bogactwa i różnorodności kultur w Europie. Jest to szczególnie ważne wobec zachodzących zmian i tego co obserwujemy w UE. Obrona bogactwa i różnorodności kultur to jest wartość nadrzędna i jest ona szanowana przez UE. Chcę zadeklarować w imieniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, że będziemy wspierać te projekty, tak jak było to 8 lat temu. To jest obowiązek państwa polskiego, żeby zwycięskie miasto otrzymało wsparcie z budżetu – powiedział prof. Piotr Gliński.

W "walce" pozostały: Katowice, Bielsko-Biała, Lublin i Kołobrzeg. Kandydaci mają teraz czas na dalsze prace nad swoimi aplikacjami. Kolejne etapy konkursu to połowa 2024 r.

Jednym z inicjatorów wspólnej kandydatury Katowic i GZM-u jest europoseł, Łukasz Kohut. - Jestem bardzo dumny i wzruszony ze wspólnej aplikacji Katowic i Metropolii GZM. Nie miałem wątpliwości, że taki będzie werdykt panelu ekspertów. Trzymam kciuki za dalsze prace Zespołu i dziękuję Prezydentom Marcinowi Krupie, Arkadiuszowi Chęcińskiemu i Przewodniczącemu GZM Kazimierzowi Karolczakowi, że uwierzyli w mój pomysł i dołożyli wszelkich starań, żeby przekuć go w dzisiejszy sukces. Terozki jadymy dalij i pokażemy siłę Górnego Śląska i Zagłębia w zjednoczonej Europie - skomentował Kohut.


Z finału cieszy się też prezydent Bielska-Białej. - Po pół roku bardzo wytężonej pracy, w którą zaangażowało się ponad tysiąc osób, po wielu spotkaniach, panelach dyskusyjnych i warsztatach możemy ogłosić sukces – mówi prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. Wynik Katowic i innych miast docenił prezydent stolicy województwa śląskiego. 

- To dopiero półmetek naszych starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029, jednak już teraz dziękuję za ogrom pracy wykonany przez wszystkich zaangażowanych i lobbujących za naszą kandydaturą, a miastom: Bielsko-Biała, Lublin, Kołobrzeg - z którymi konkurujemy, gratuluję znakomicie przygotowanych aplikacji - skomentował Marcin Krupa.


fot. UM Katowice

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 27.6µg/m3 PM2.5: 22.8µg/m3