Cytobus dla Katowickiego Centrum Onkologii

Cytubus

Redakcja

29 października, 2023

Katowickie Centrum Onkologii otrzymało nowe narzędzie umożliwiające mobilną diagnostykę raka szyjki macicy. To cytobus o wartości ponad 700 tysięcy złotych. 

Katowickie Centrum Onkologii może teraz skorzystać z cytobusa ze sprzętem medycznym o wartości 734 tys. zł. Pojazd umożliwia szybką diagnostykę wszędzie tam, gdzie dostęp do badań jest utrudniony i wymaga długiego czasu oczekiwania.

Zakup był częścią projektu realizowanego przez Katowickie Centrum Onkologii pn. „Nowoczesne technologie w walce z nowotworami. Zapewnienie kompleksowej opieki onkologicznej na terenie województwa śląskiego poprzez podniesienie jakości i dostępności profilaktyki, diagnostyki i leczenia onkologicznego”. Całkowita wartość projektu to 28 mln zł, a dofinansowanie unijne to blisko 21 mln zł.

- To przykład na skuteczne wykorzystanie środków unijnych w praktyce. Cieszę się, że tego typu nowoczesny pojazd o wartości 774 tys. zł będzie jeździł po naszych ulicach. Zachęcam do tej diagnostyki, do skorzystania z możliwości jakie oferuje cytobus, bo takie badanie może ocalić nasze zdrowie i życie. Jestem przekonany, że takich inwestycji będzie w najbliższych latach więcej – mówił marszałek Jakub Chełstowski, który wziął udział w uroczystym przekazaniu cytobusa.

- Cytobus ma służyć tym pacjentkom, które w okresie pandemii COVID-19 nie znalazły się w gabinetach ginekologicznych. Rak szyjki macicy dotyka ok. 2,5 tys. kobiet rocznie, wiele z nich trafia do nas w bardzo zaawansowanym stadium choroby. To nowotwór, który da się wyleczyć, tylko musi być szybko zdiagnozowany. Mam nadzieję, że dzięki tym działaniom uratujemy wiele mieszkanek naszego regionu – tłumaczył dyrektor Katowickiego Centrum Onkologii, Włodzimierz Migacz.

fot. Patryk Pyrlik / UMWS

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 31.2µg/m3 PM2.5: 25.3µg/m3