Katowice apelują o odpowiednie "posprzątanie" po choince

Kiedy drzewko będzie już pozbawione wszelkich ozdób najlepiej ustawić je obok koszy na śmieci fot Freepik com

Redakcja

9 stycznia, 2024

Święta, święta i po świętach. Żartobliwe powiedzenie ma często odzwierciedlenie w rzeczywistości, bo w styczniu wiele osób zadaje sobie pytanie: co zrobić z choinką.

Katowice apelują, żeby sprawę choinki "rozwiązać" zgodnie z obowiązującymi przepisami, a przede wszystkim w sposób ekologiczny. Ozdoby świąteczne, jeżeli nie były jednorazowe, warto zachować na przyszłe święta. Ozdoby, które jednak trzeba wyrzucić, należy sprawdzić z jakiego materiału są wykonane i umieścić je w odpowiednim pojemniku na odpady lub worku.

Należy pamiętać o tym, że szklane ozdoby trafiają do pojemnika czarnego, a nie do pojemnika zielonego - ze szkłem. Tam trafia szkło opakowaniowe – czyli butelki i słoiki. 

- Symbolem Bożego Narodzenia jest choinka, która gości w naszych domach. Jednak po świętach przychodzi taki czas, że chowamy ozdoby na kolejny rok, a choinki musimy wyrzucić. Pamiętajmy, aby sprawdzić, kiedy i gdzie powinniśmy wyrzucić drzewko, aby nie zaśmiecało okolicy. Od ubiegłego roku MPKG prowadzi odbiór żywych choinek w styczniu i lutym mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. 

Kiedy drzewko będzie już pozbawione wszelkich ozdób, najlepiej ustawić je po prostu obok koszy na śmieci, które stoją na osiedlu. Wtedy będzie je można łatwo zabrać. Sztuczną choinkę z kolei należy wyrzucić do pojemnika czarnego, jeżeli pozwalają na to jej rozmiary.

Naturalną choinkę, która ma korzenie i trzyma się dobrze po świętach, warto zasadzić np. w sowim ogródku lub na działce. Ewentualnie można popytać znajomych, sąsiadów, rodzinę, a nawet leśników, czy nie są chętni na przejęcie zdrowego drzewka.

- W Katowicach odbiorem choinek zajmuje się Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Już po Świętach nasi pracownicy zauważają pierwsze drzewka do wywiezienia. Pamiętajmy jednak, że nie przy każdym wywożeniu odpadów zostaną one zabrane. W zabudowie wielorodzinnej choinki są zabierane wtedy, kiedy wywozimy odpady wielkogabarytowe, natomiast w zabudowie jednorodzinnej razem z odpadami bio. Warto sprawdzić w harmonogramie – dostępnym m.in. na stronie mpgk.katowice.pl – kiedy dany rodzaj odpadu jest wywożony, aby choinki nie stały zbyt długo przy koszach. Pamiętajmy też, aby nie wrzucać ich bezpośrednio do kontenerów, bo to utrudnia i wydłuża pracę służb. Można także przywieźć choinki do jednego z Gminnych Punktów Zbiórek Odpadów przypomina Damian Stępień, dyrektor ds. administracyjno-eksploatacyjnych w MPGK Katowice.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

10 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.4µg/m3 PM2.5: 10.6µg/m3