Karuzela vatowska na wiele milionów złotych. 8 osób oskarżonych

Justice 2060093 1920

Redakcja

3 marca 2024

Nawet 25 lat więzienia grozi grupie 8 osób, których oskarżono o udział w karuzeli vatowskiej. Stworzyli fikcyjny obrót towarami na kwotę ponad 63 milionów złotych. 

Oskarżeni mieli działać w latach 2016-2017 w Katowicach, Wodzisławiu Śląskim i innych miastach na terenie kraju. Reprezentowali wiele podmiotów gospodarczych i poświadczali nieprawdę w fakturach VAT. Wskazywali na fikcyjny obrót różnymi towarami na łączną kwotę przekraczającą 63 miliony złotych.

Posługiwali się fałszywymi fakturami przy składaniu deklaracji w urzędach skarbowych, wyłudzili oni nienależny zwrot podatku, narażając Skarb Państwa na znaczne straty.

Sprawcom zarzucono dodatkowo pranie brudnych pieniędzy, które w celu uwiarygodnienia fikcyjnych transakcji, przyjmowali na rachunki bankowe prowadzonych firm i wykonywali przelewy na rzecz kolejnych uczestników przestępczej „karuzeli” kontrahentów.

- Śledczy zebrali materiał dowodowy, pozwalający na skierowanie przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach do Sądu Okręgowego w Katowicach aktu oskarżenia wobec 8 podejrzanych w wieku od 36 do 57 lat, którym zarzucono popełnienie łącznie 22 przestępstw - informuje śląska policja. 

Grozi im kara nawet do 25 lat więzienia.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.7µg/m3 PM2.5: 7.7µg/m3