Karuzela vatowska na Śląsku. Wielomilionowe wyłudzenia podatku

35 784476

Redakcja

8 listopada, 2023

Policjanci z KWP w Katowicach rozbili grupę podejrzana o wyłudzenia podatku VAT. To element szerszego śledztwa dotyczące karuzeli vatowskiej prowadzonej w całym kraju. Szacuje się, że z powodu działalności kilku grup skarb państwa mógł stracić 350 mln złotych. 

Wydział z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach od 2017 roku prowadzi postępowanie pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach w sprawie wyłudzenia podatku VAT. Po 6 latach to wielowątkowe śledztwo dot. działalności kilku zorganizowanych grup przestępczych, które zajmowały się fikcyjnym wewnątrzwspólnotowym obrotem różnymi towarami i wyłudzaniem z tego tytułu zwrotu nienależnego podatku VAT.

Policjanci ustalili mechanizm i skalę nielegalnego procederu. Śledczy analizują operacje, których łączna wartość przekroczyła 1,8 mld zł., a wysokość wyłudzonego podatku VAT, stanowiąca 23% wartości obrotu, wyniosła 350 mln złotych. Obecnie czynności są prowadzone równolegle w siedmiu rozbudowanych wątkach.

- Do tej pory policjanci zatrzymali 23 osoby i rozbili grupę przestępczą, w której działali. Rozpracowana organizacja działała w latach 2014–2020 w Katowicach, Krakowie i innych miastach na terenie kraju - informuje śląska komenda.

Zatrzymane osoby podejrzane są o popełnienie przestępstw skarbowych, polegających m.in. na wprowadzaniu do ewidencji księgowo-skarbowej faktur VAT, poświadczających fikcyjny wewnątrzwspólnotowy obrót sprzętem elektronicznym, częściami samochodowymi oraz artykułami spożywczymi. Ich grupa miała wyłudzić ok. 21 mln złotych podatku VAT.

W zależności od zarzutów, grozi im od kilku do 25 lat więzienia za tzw. zbrodnię fakturową. 9 podejrzanych trafiło do aresztu. Wobec pozostałych prokurator zastosował m.in. poręczenia majątkowe. Zabezpieczono również mienie w postaci kamienicy w Krakowie.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 36.2µg/m3 PM2.5: 28.7µg/m3