Karty ŚKUP przejdą do historii. Do kiedy można z nich korzystać?

likwidacja kart śkup

Redakcja

29 stycznia 2023

Zarząd Transportu Metropolitalnego zdecydował o likwidacji karty ŚKUP. Jednak po uruchomieniu nowego systemu sprzedaży biletów, opartego o aplikację mobilną Transport GZM, karty te będą mogły być używane nadal, do końca daty ich ważności. Sprzedaż biletów poprzez aplikację ŚKUP będzie prowadzona do momentu uruchomienia nowego sposobu zakupu biletów.

Założeniem ZTM jest przestawienie się pasażerów z dotychczasowego sposobu zakupu biletów, tj. ładowania karty ŚKUP, kodowania biletów okresowych i płatności kartą na korzystanie z aplikacji mobilnej Transport GZM, która będzie oferowała nie tylko zakup samych biletów. Pasażerowie będą mogli samodzielnie przeprowadzić migrację swojego konta ŚKUP do nowej aplikacji.

Aplikacja mobilna, stając się wirtualną kartą, w pełni zastąpi funkcjonalność karty plastikowej. Umożliwi pasażerom wykonanie wszystkich operacji potrzebnych do korzystania z komunikacji miejskiej oraz do obsługi swojego konta i planowania podróży. W aplikacji mobilnej będzie można:

  • Kupić bilety jednorazowe w taryfie strefowo-czasowej.
  • Nowością będzie możliwość zakupu biletów w taryfie czasowej – wejście i wyjście będzie rejestrowane w aplikacji oraz po szybkim zeskanowaniu QRkodu lub ręcznym wpisaniu kodu pojazdu.
  • Kupić bilety średnio i długookresowe (dobowe, tygodniowe, miesięczne, kwartalne, jak również wieloprzejazdowe – te ostatnie będą obsługiwane na tej samej zasadzie, co bilety jednorazowe w taryfie odległościowej).
  • Zwrócić bilety.
  • Zaplanować podróż – w aplikacji dostępne będą informacje o funkcjonowaniu komunikacji, w tym o rozkładach jazdy oraz rzeczywistym czasie odjazdu.
  • Aplikacja przypomni również o zbliżającym się końcu obowiązywania biletu.

Do tych zmian dołączą też zmiany taryfowe – inteligentny system poboru opłat. Pasażer poprzez aplikację zarejestruje tylko swoje przejazdy, zaś system na koniec dnia zliczy ich wartość i jeśli przekroczą np. wartość biletu dziennego, to nie pobierze z jego konta więcej niż właśnie koszt biletu dziennego, co – jak zapewnia ZTM – będzie z korzyścią dla podróżującego.

Obecnie trwają testy nowego systemu.

powiązane artykuły:

Bgfdetghfd
Wiadomości 14 kwietnia 2022

Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM), organizator transportu zbiorowego na terenie Górnośląsko-Z

News 13
Lokalne 27 października 2022

Zarząd Transportu Metropolitalnego zmienił cennik biletów. Co zrobić z biletami, które kupiliśmy "na

News 02
Koleje Śląskie 17 października 2022

Zmiany przeciwko którym protestowały młodzieżowe grupy lewicowe, w końcu wchodzą w życie. ZTM zmieni

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

23 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.3µg/m3 PM2.5: 2.1µg/m3