"Karta rodziny" kontra LGBT. Spór, który ma ożywić kampanię?

Mid 20610253

Redakcja

12 czerwca 2020

Wsparcie finansowe dla rodzin, obronę instytucji małżeństwa, ochronę dzieci przed ideologią LGBT, wsparcie dla seniorów i rynek pracy przyjazny rodzinie – zakłada m.in. podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę zobowiązanie "Karta rodziny". Chciałbym być prezydentem wszystkich rodzin, również singli, seniorów i osób samotnych - odpowiada kandydat KO Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski mówi, że jego zdaniem Polaków interesują takie kwestie, jak służba zdrowia, a Prawo i Sprawiedliwość "bez przerwy próbuje wprowadzać do kampanii wyborczej ideologię". "My mówimy cały czas o równych prawach. PiS również próbuje przypominać kryzysy z 2015 roku. Dzisiaj nie ma mowy o uchodźcach, Unia Europejska podjęła twarde decyzje dotyczące zabezpieczenia granicy" - powiedział Trzaskowski. Przypomniał, że UE podpisała w tej sprawie umowę z Turcją. "W tej chwili tego problemu, który był w roku 2015, nie ma" - podkreślił.

Kandydat KO wyraził ubolewanie, że kiedy prezydent Duda i PiS mówią o ochronie rodziny, "to robią to w taki sposób, żeby przez cały czas jątrzyć i dzielić". "Jeżeli ludzie mi zaufają, to chciałbym być prezydentem wszystkich rodzin, nie tylko rodzin PiS-owskich, wszystkich rodzin w Polsce, ale również wszystkich singli, seniorów i osób samotnych, bo na tym właśnie polega misja prezydenta Rzeczpospolitej, żeby przede wszystkim łączyć, a nie dzielić, żeby budować wspólnotę" - zaznaczył Trzaskowski.

W środę prezydent Andrzej Duda podpisał zobowiązanie "Karta rodziny". To zbiór zasad, którymi - jak zadeklarował - będzie się kierował, podejmując decyzje o podpisywaniu ustaw uchwalanych przez parlament, a którą skrytykowali opozycyjni kandydaci na prezydenta.

"Jeżeli ktoś jest przeciwko zapisom +Karty rodziny+, przeciwko utrzymaniu programów społecznych, przeciwko wspieraniu seniorów, przeciwko wspieraniu rodziców samotnie wychowujących dzieci, jeżeli jest za jakimiś dziwnymi eksperymentami ideologicznymi, to chyba jasno plasuje jego poglądy i Polacy to ocenią" - stwierdził Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS.

Kandydat na prezydenta Koalicji Polskiej PSL-Kukiz15 Władysław Kosiniak-Kamysz, nawiązując do deklaracji Dudy - przypomniał, że jako minister pracy i polityki społecznej w rządzie PO-PSL wprowadził Kartę Dużej Rodziny, która funkcjonuje do dzisiaj. Wydłużył też, do roku, urlopy macierzyńskie. "W moim programie mam ofertę dla młodych rodzin, 50 tysięcy złotych na wkład własny do kredytu na pierwsze mieszkanie, to odpowiedź na ewidentne zaniedbania ze strony rządu PiS i prezydenta Dudy w sferze polityki mieszkaniowej" - stwierdził.

W ocenie kandydata Lewicy Roberta Biedronia "to radykalny dokument dzielący polskie społeczeństwo, wprowadzający standardy przypominające najbardziej brutalne, brunatne czasy historii Polski i Europy". Z kolei w ocenie Szymona Hołowni, "zagrożeniem dla polskich rodzin jest utrata pracy przez ich jedynego żywiciela, bo rządowa tarcza antykryzysowa jest dziurawa".

Karta zobowiązuje prezydenta do utrzymania wszystkich prorodzinnych programów, które zostały wprowadzone podczas prezydentury Dudy, i dbanie o ich rozwój.

W zapisach znalazła się deklaracja o wsparciu finansowym dla rodzin, która gwarantuje kontynuację świadczeń "Rodzina 500 plus", "Dobry start" i "Mama plus". Deklaruje również wprowadzenie nowych programów wsparcia, w tym m.in. bonu wakacyjnego na każde dziecko w wysokości 500 zł i objęcie szczególną opieką rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami.

Podpisując dokument, prezydent zobowiązał się do obrony instytucji małżeństwa i tworzenia dobrych warunków do wychowywania dzieci, tym samym deklarując brak zgody na adopcję dzieci przez pary homoseksualne. W karcie zaznaczono również, że zgodnie z zapisami konstytucji małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny. "Karta rodziny" przewiduje też ochronę dzieci przed ideologią LGBT. W dokumencie znalazły się zapisy dotyczące zakazu propagowania tej ideologii w instytucjach publicznych. S24/PAP

Foto: PAP

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.7µg/m3 PM2.5: 3.3µg/m3