Kandydat Zielonych z Katowic proponuje "szóstkę dla zwierząt"

P1010619

Redakcja

5 października, 2023

Kandydat Zielonych do Sejmu w Katowicach, Artur Wieczorek, przedstawił "Szóstkę dla zwierząt". To propozycje, które mają chronić prawa zwierząt, odciążyć samorządy i zreformować ogrody zoologiczne. 

Artur Wieczorek, który kandyduje z katowickiej listy Koalicji Obywatelskiej jako przedstawiciel Partii Zielonych, przedstawił założenia "szóstki dla zwierząt". 

- Zmiana Polski po wyborach to także zmiana w podejściu do praw zwierząt (...) Zwierzęta nie mają głosu w publicznej debacie, ale my możemy i powinniśmy go mówić w ich imieniu - stwierdził Wieczorek.

Proponowała przez Zielonych "szóstka dla zwierząt" to:

  • Powołanie Rzecznika Praw Zwierząt
  • PiESEL, czyli ogólnopolski system rejestracji i chipowania zwierząt domowych, zapewniający im dowód tożsamości
  • Zakaz hodowli na futra
  • Koniec hodowli klatkowe
  • Miasta wolne od polowań
  • Krajowy program reformy ZOO

Rzecznik ma nadzorować prawa zwierząt, ich ustanawianie i weryfikowanie. Miałby interweniować w sytuacjach, w których prawa zwierząt byłyby łamane. PiESEL ma odciążyć samorządy od zajmowania się problemem bezdomnych psów czy kotów. Kolejne trzy punkty to propozycje aktywistów ekologicznych, które pojawiają się debacie publicznej od kilku lat. Natomiast reforma ZOO ma spowodować, że ogrody zoologiczne staną się azylami dla zwierząt, które zapewnią im warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych.

fot. mat. pras. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 33.5µg/m3 PM2.5: 27.1µg/m3