Kaczyński i Morawiecki w Katowicach. „Czy likwidacja górnictwa jest aktualna?” [WIDEO]

Jkaczynskikato
Kastelik

Szymon Kastelik

19 listopada, 2022

Jarosław Kaczyński kontynuuje objazd po Polsce. Ponownie odwiedził województwo śląskie. Po godzinie 14:00 rozpoczęło się spotkanie w Muzeum Śląskim.

Obszar katowickiej Stefy Kultury został zabezpieczony przez znaczne siły policyjne. Najprawdopodobniej spodziewano się dużej grupy przeciwników Prawa i Sprawiedliwości, którzy protestowali wcześniej m.in. w Bielsku-Białej oraz Częstochowie. Jednak jak się okazało… była cisza i spokój. Na teren Muzeum Śląskiego przyszły tylko pojedyncze osoby, które albo chciały zobaczyć po prostu prezesa PiS, albo próbowały dostać się na spotkanie „z mieszkańcami”.

Jarosław Kaczyński wjechał do Muzeum Śląskiego przez podziemny parking. Na czas jego przyjazdu policja zatrzymała ruch na skrzyżowaniu ul. Dobrowolskiego i alei Roździeńskiego. Z prezesem PiS do Katowic przyjechał również premier Mateusz Morawiecki.

Na spotkaniu z Kaczyńskim pojawiło się wielu działaczy Prawa i Sprawiedliwości: posłowie i europosłowie z województwa śląskiego, wojewoda i przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego oraz lokalni działacze PiS.

Kaczyński swoje wystąpienie rozpoczął od prawie najważniejszego tematu dla Ślązaków. Czyli od górnictwa. Kilka tygodni temu prezes PiS powiedział, że śląski węgiel jest słabej jakości i nie opłaca wydobywać się czarnego złota w naszym regionie. Jego słowa zbulwersowały m.in. związkowców górniczych. Dzisiaj w Katowicach Jarosław Kaczyński postanowił zmienić swoją narrację. Stwierdził, że trzeba na nowo przemyśleć zapisy umowy społecznej z 2021 roku.

- Mamy plan, żeby Śląsk był nowoczesnym regionem, który będzie miał duże ośrodki rozwojowe (…) czy zapowiedź likwidacji górnictwa do 2049r. jest aktualna? Trzeba nad tym mocno się zastanowić – mówił Kaczyński w Katowicach.

Prezes PiS stwierdził , że górnictwo to też bezpieczeństwo Polski. -  Górnictwo pozostaje czymś bardzo istotnym – zapewniał szef partii rządzącej.

Kaczyński zapewnił, że jego partia i polski rząd będzie bronić górnictwa m.in. przed polityką klimatyczną Unii Europejskiej, ponieważ górnictwo na Górnym Śląsku zapewnia bezpieczeństwo energetyczne.

- Ustawa o stworzeniu Funduszu Restrukturyzacji Śląska jest już w Sejmie – zapowiedział.

WIĘCEJ W PONIŻSZYM WIDEO - JAROSŁAW KACZYŃSKI W KATOWICACH:

IMG 20221119 132815

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.5µg/m3 PM2.5: 7.9µg/m3