Józef Kubica straci stanowisko dyrektora Lasów Państwowych

Lasypanstwowe
Kastelik

Szymon Kastelik

4 stycznia, 2024

W środę, 3 stycznia premier Donald Tusk ogłosił, że nowym dyrektorem generalnym Lasów Państwowych zostanie Witold Koss. Ale najpierw "zwolniony" musi zostać dotychczasowy dyrektor, radny Sejmiku Woj. Śląskiego, Józef Kubica.

Ruszyła machina zmian w spółkach i instytucjach, które nadzoruje Państwo. W środę ze stanowiska wiceprezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej został odwołany Wojciech Kałuża, radny klubu PiS w Sejmiku Śląskim, do listopada 2022 roku wicemarszałek województwa. W jego przypadku wystarczyła decyzja Rady Nadzorczej. 

Ale nie tylko Kałuża z radnych Sejmiku miał dobrą posadę. Jego kolega z klubu PiS, Józef Kubica (działający w Suwerennej Polsce) od 2021 roku rządzi Lasami Państwowymi jako dyrektor generalny. Wcześniej był dyrektorem Regionalnej Dyrekcji LP w Katowicach. Ale to się zmieni i to już w najbliższym tygodniu.

Odwołanie Kubicy

Tusk zapowiedział, że będzie nowy dyrektor Lasów Państwowych. - Nowym dyrektorem generalnym lasów państwowych zostanie Witold Koss. Oczekiwania wobec nowego szefostwa związane są przede wszystkim z wielką potrzebą społecznej autentycznej kontroli, co dzieje się z naszymi lasami - przekazał premier Donald Tusk. 

Ale zmiana na stanowisku dyrektora generalnego Lasów Państwowych nie jest taka prosta, jak w przypadku odwołania Kałuży z zarządu JSW. Zgodnie z przepisami, zgodzić się na to musi... Sejmik Województwa Śląskiego. Wniosek o podjęcie tej decyzji wystosowała już minister środowiska i klimatu Paulina Hennig-Kloska. Kubica mógł być zwolniony szybciej, ale resort przegapił zaplanowaną na 22 grudnia 2023 roku sesję Sejmiku.

Teraz radni województwa śląskiego zbiorą się na nadzwyczajnej sesji, która została zaplanowana na 9 stycznia. Najprawdopodobniej zajmą się tylko tematem Józefa Kubicy. Wszystko wskazuje na to, że Sejmik wyrazi zgodę na jego zwolnienie z funkcji dyrektora generalnego Lasów Państwowych - PiS i Suwerenna Polska straciły większość w listopadzie 2022 roku. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.7µg/m3 PM2.5: 34.8µg/m3