Jezuici oskarżeni o popełnienie przestępstw seksualnych

Jesus g6c59ec6d1 1920

Redakcja

8 listopada, 2023

Do Sądu Rejonowego w Pszczynie wpłynął akt oskarżenia przeciwko dwóm jezuitom. Oskarżeni to Maciej Sz. oraz Wojciech K. Są podejrzani o dokonanie przestępstw seksualnych.

W listopadzie ubiegłego roku na portalu Więź.pl ukazał się reportaż "Towarzystwo Maciejowe", w którym opisano historię jezuity Macieja Sz. Wykształcony w Rzymie, duchowny trafił do Czechowic-Dziedzic. Podobniej jak wcześniej w Kłodzku, rozpoczyna pracę z młodzieżą w ramach młodzieżowej wspólnoty "Magis".

Na Górnym Śląsku odwiedziła go 16-letnia Wiktoria z Kłodzka. Wówczas Maciej Sz. miał wykorzystać seksualnie nieletnią. W 2008 roku rozpoczęło się wykorzystywanie seksualnie 18-letniej Niny, która należała do "Magis". Nina zgłosiła sprawę w 2009 roku ówczesnemu prowincjałowi. Ten zakazał Maciejowi Sz. pracy z młodzieżą, ale nie zgłosił sprawy ani do Watykanu, ani na policję.

Przełom nastąpił po reportażu braci Sekielskich. Inny prowincjał uznał, że trzeba raz jeszcze wyjaśnić sprawę Macieja Sz. Nawiązał kontakt z Niną, ale nie potrafił dotrzeć do Wiktorii - zrobiła to bez problemu autorka reportaż portalu Więź.pl. Ostatecznie sprawa została nagłośniona, a Jezuici przeprosili za tamte wydarzenia i zachęcili inne ofiary do kontaktu. 

Akt oskarżenia

Sprawą Macieja Sz. zajęła się pszczyńska prokuratura, która badała też sprawę innego jezuity - Wojciecha K. W tym przypadku policję powiadomili jego przełożeni w zakonie. 

- W tej sprawie, na podstawie zgłoszenia przyjętego w listopadzie 2014 r., rozpoczęto postępowanie kanoniczne, które zakończyło się w dniu 20 grudnia 2018 r. nałożeniem kary przez Księdza Generała Arturo Sosę SJ względem ks. Wojciecha K. w postaci stałego zakazu jakiejkolwiek posługi kapłańskiej i pracy duszpasterskiej, w tym odprawiania Mszy Św. z ludem - informuje Damian Mazurkiewicz SJ, rzecznik prasowy Prowincji.

Ale 4 lata temu zakon otrzymał kolejne zawiadomienie o wykorzystaniu osoby małoletniej przez Wojciecha K. -  Na zakończenie postępowania karno-administracyjnego w czerwcu 2023 r. Ksiądz Generał Arturo Sosa SJ wydał dwa dekrety: o wydaleniu ks. Wojciecha K. z zakonu oraz o wydaleniu go ze stanu duchownego. Oba dekrety zostały zakomunikowane ks. Wojciechowi K. 6 lipca 2023 r. W związku ze złożonymi przez ks. Wojciecha K. odwołaniami od tych dekretów, sprawa czeka na ostateczne rozstrzygnięcie Stolicy Apostolskiej. Do tego czasu moc dekretów jest zawieszona, nadal natomiast obowiązują ks. Wojciecha K. kary z 20 grudnia 2018 r. - czytamy w oświadczeniu Jezuitów.

Wojciech K. przebywa  w miejscu, w którym nie ma kontaktu z osobami małoletnimi i jest pod nadzorem przełożonego kościelnego.

Sprawy trafiły do Sądu

Prokuratura przygotowała akty oskarżenia przeciwko duchownym. Maciejowi Sz. zarzuca się popełnienia przestępstw seksualnych wobec 2 osób poszkodowanych. Zaś Wojciech K. został oskarżony o przestępstwa seksualne wobec 1 osoby poszkodowanej.

Sprawy trafiły do pszczyńskiego sądu. - Wyrażamy ogromny ból z powodu głębokich zranień spowodowanych czynami, których dopuścili się nasi współbracia. Ponawiamy także naszą gotowość do przyjęcia osób, które chciałyby zgłosić doznaną krzywdę - komentują Jezuici. 


Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 33.5µg/m3 PM2.5: 27.1µg/m3