Jakie Raków ma szansę na awans do Ligi Konferencji?

Rakowsturm

Redakcja

1 grudnia, 2023

Raków wrócił z Austrii z tarczą i nadal ma szansę na wiosnę w europejskich pucharach. Co musi się stać, żeby Mistrz Polski zajął 3. miejsce w grupie?

Już w pierwszej połowie Raków mógł otworzyć wynik. Po nieudanym wyprowadzeniu piłki z obrony przez Sturm, futbolówkę przejęli mistrzowie Polski. Marcin Cebula pognał w kierunku bramki, ale strzelił tuż obok dalszego słupka.

W drugiej połowie Kovacević jak to Kovacević pokazał, że jest bramkarzem klasy co najmniej europejskiej. Wybronił strzał z bliskiej odległości, czym zszokował zarówno piłkarzy Sturmu, jak ich kibiców.

Aż w końcu 81. minuta, kontratak i po udanej akcji Rakowa, piłkę do siatki wpakował Yeboah. Tym samym Raków wygrał swój pierwszy, historyczny mecz w fazie grupowej europejskich pucharów.

Szansa na Ligę Konferencji

Jeszcze przed meczem ze Sturmem wiedzieliśmy, że Raków nie ma już szans na awans do fazy pucharowej Ligi Europy. Ale to nie oznaczało, że skończyła się przygoda w europejskich pucharach na wiosnę. Trzecie miejsce w grupie promuje do fazy pucharowej Ligi Konferencji, a wczorajsza wygrana spowodowała, że medaliki pozostają w grze.

O wszystkim zdecyduje ostatnia kolejka fazy grupowej. Raków zagra z Atalantą, a Sturm ze Sportingiem. Wydaje się, że włoski i portugalski klub nie muszą już się starać o nic, chociaż w Europie każde zwycięstwo to większy pieniądz na koncie.

Co musi się stać, żeby Raków awansował? Ma tyle samo punktów co Sturm oraz jest taki sam stosunek rywalizacji pomiędzy obiema ekipami: po 1 zwycięstwie, 1:1 w golach. Jednakże Sturm ma lepszy bilans bramkowy i to go promuje przy takiej samej liczbie punktów, chociaż różnica ta jest minimalna: obie drużyny straciły 6 bramek, Sturm strzelił 4, a Raków 3.

Najlepszy scenariusz, to zwycięstwo Rakowa, przy remisie lub porażce Sturmu. Wtedy nie trzeba liczyć na matematykę. W przypadku remisu z Atalantą, dobrze byłoby, gdyby zespół z Austrii przegrał ze Sportingiem.

Najgorszy wariant to przegrana Rakowa, bo wtedy do gry wchodzi skomplikowana matematyka, oczywiście, jeżeli Sturm przegra, a Raków zrówna się z liczbą strzelonych goli we wszystkich spotkaniach. Wtedy zdecyduje to, kto stracił więcej goli, i Sturm musiałby tych goli trochę stracić w ostatnim meczu. Podobna sytuacja będzie miała miejsce, kiedy Raków i Sturm wygrają swoje mecze.

Podsumowując, Raków nadal ma szansę na awans, ale niestety nie wszystko zależy od drużyny prowadzonej przez Dawida Szwargi. Ostatni mecz medalików w Lidze Europy 14 grudnia w Sosnowcu. Miejmy nadzieję, że nie będzie to ostatni mecz w europejskich pucharach w tym sezonie.